Ana Sayfa ULUSAL 23 Kasım 2018 758 Görüntüleme

İŞ GARANTİLİ MESLEKİ EĞİTİMDE REKOR YAŞANACAK

Lütfen Paylaş

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye´de iş garantili mesleki ve teknik eğitim kuruluşları konusunda çok büyük bir rekor yaşanacağını söyledi.

Beytepe Kongre Merkezi´nde düzenlenen Hacettepe Konferansları´na katılan Selçuk, çocukluk yıllarına ve okula başlama serüvenine ilişkin anılarını paylaşırken o yıllarda babasının minibüs şoförü olduğunu, kendisinin de tır şoförü olmayı hayal ettiğini anlattı. Ahşap oyuncak üreticileri sektörü ile bir toplantı yaptığını ve firmalardan birinin kendisi için oyuncak bir tır getirdiğini aktaran Selçuk, “O kadar mutlu oldum ki…” ifadelerini kullandı. Çok zor şartlarda, iki odalı gecekondunun içerisinde babaannesi ve 6 kardeşi ile uzun yıllar yaşadıklarını dile getiren Selçuk, “Oradan buralara gelmek ile ilgili yol hikâyesini ben kendi adıma önemsiyorum ve bu toplumun çocukları için de doğmamış çocuklar için de önemsiyorum” diye konuştu.

 Bakanlıkta daha önce Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yaptığını anlatırken Selçuk, 2040´lara doğru 4. büyük kırılmanın yaşanacağını söyledi. Tarım toplumunun yaşandığını, harmanda samanların arasında çok yattığını, sanayi çağını ve bilgi çağını da gördüklerini dile getiren Selçuk, “Üç tane çağın üstümüze geliyor olması bizim özel bir kuşak olduğumuzu da gösterir. Beni korkutan şey, bu 4. kırılma. 4. kırılma, bilgiye sahip olanlar ve olmayanlar arasındaki açıklığın son derece artacağı bir çağ.” dedi.

Bakan Selçuk, bu çağın çok farklı olacağına işaret ederken, “En fazla 15-20 yıl içinde sabah uyandığınızda rüyalarınızı renkli olarak izleyebilirsiniz, hepinizin vücutlarında nano robotların dolaştığını, çiplerin olduğunu görebilirsiniz. Gençler, iş yerlerine gittiğinde iş yerindeki yapay zekâya kendi beyinlerini bağlayarak çalışmak zorunluluğunda bulanabilirler. Buna benzer o kadar çok şey var ki. Uzaydan sizin aklınızdan geçenleri okuyacak bir teknoloji geliştiriliyor. Kimse bunu istemez herhalde. Bunun için farklı bir jamer çalışması yapılabilir ya da sabah rüyalarınızı görmesin diye şifre koyacaksınız vesaire.” örneklerini verdi. Selçuk, bu geleceği yaşayacak olan gençlere, “Hiçbir zaman mezun olmayın. ´Mezun oldum´ dediğin an, bittiğiniz gündür. Herkes, bir diploma alma olasılığına sahip ama sizi siz yapan ders dışında yaptıklarınızdır. Ders dışında bir liste yapın, siz osunuz. Sürekli öz gelecek yazın kendinize.” önerisinde bulundu.

İlginizi çekebilir

TERÖRLE MÜCADELEDE SON HAFTA

TERÖRLE MÜCADELEDE SON HAFTA

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com