Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI, ZÜBEYDE DURAN YAZILARI 20 Nisan 2018 1351 Görüntüleme

BU KADAR DA ERKEN BEKLEMİYORDUK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme bomba gibi düşen erken seçim çağrısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan jet hızıyla olumlu yanıt geldi.

17 Nisan’da MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada bazı gerekçeler öne sürerek seçim sürecinin uzatılmaması ve erken seçim yapılması gerektiğini vurgulamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu teklifin üzerine MHP Genel Başkanı  Bahçeli ile 18 Nisan’da görüşeceklerini açıklamıştı.

Belirtilen gün ve saatte iki liderin erken seçim gündemiyle yapmış oldukları görüşme yarım saat sürdü. Görüşmenin ardından bir basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Kasım 2019’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin 24 Haziran 2018’de yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Milletimize verdiğimiz taahhüde uygun şekilde 2019 Kasım seçimine kadar dişimizi sıkmaktan yana olduk. Ancak gerek sınır ötesi operasyonlar, gerek bölgemizde yaşanan tarihî önemdeki hadiseler belirsizlikleri aşmayı zorunlu hâle getirmiştir. Bahçeli’nin önerisini enine boyuna müzakere ettik. Sonuçta karşı karşıya olduğumuz fotoğrafı değerlendirdik. Erken seçim teklifine olumlu yaklaşmamız gerektiği konusunda görüş birliğine vardık” dedi.

Takip ettiğimiz kadarıyla aslında partilerde her an erken seçim olabilir düşüncesi mevcuttu. Bu yönde çalışmalar da başlamıştı. Aslında halk olarak bizlerde erken seçim ihtimalini düşünüyorduk fakat açıkçası bu kadar erken beklemiyorduk.

Seçimin erkene alınması  bazı konularda olumlu sonuçlar doğuracak. Kısaca en önemlilerine bakacak olursak;

Türkiye’nin içerisinden geçtiği zor dönem ve terörle mücadele konuları yeterince gündemi meşgul ederken en azından seçim konusunu sonuçlandırarak gündemden çıkarmak kafaları biraz rahatlatacaktı.

Uzun zamandır ayrı bir sorun kaynağı ise Piyasalarda oluşan belirsizlikti. Bu belirsizliğin ancak seçim ile son bulabilirdi. Nitekim erken seçim tarihinin açıklanması bile dolar ve euro’da düşüşler yaşanmasına yetti.

Ekonomide rakamsal olarak büyüme kaydedilse de bir kısım yatırımcı süreci bekleyip görmekten yanaydı. Erken seçim ile yatırımcının bekleme süresi azalacak bu durum da ekonomiye artı olarak geri dönüş sağlayacak.

Ülkemiz ve dünya ülkeleri açısında Cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekten çok önemli. Bu nedenle 2019 seçimlerinin kirli senaryolarla baltalanabileceği ihtimali mevcuttu. Seçim erkene alınarak bir nevi planlanmış olabilecek oyunlar bozulmuş oldu.

Bunların yanı sıra liderler yerel seçimlerde ittifak olmayacağını daha önceden belirtmişlerdi. Dolayısıyla yerel seçimlerde sahaya çıkan Ak Parti ve MHP adayları birbiriyle rekabet halinde olacağından bu durum ittifak ruhuna zarar verebilirdi. Erken seçim ile bu duruma da müdahale edilmiş olundu.

Görünen o ki seçimin erkene alınması pek çok konuda olumlu gelişmelere sebep olacak.

Şunu da eklemeden geçemeyeceğim. Erken seçimden dolayı düşünülenin aksine öğrenciler de gayet memnun. Bildiğiniz gibi açıklanan seçim tarihi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile aynı tarihe denk geliyordu. Bu durumun öğrencileri olumsuz etkileyeceği dile getirildi.

Yükseköğretim Kurulu tarafından (YÖK)  konu ile ilgili açıklama gecikmedi. Yapılan açıklamada, sınavın bir hafta sonraya ertelendiği belirtildi. Tabi  öğrenciler de düşünülenin aksine “Bizim için bir saat bile önemli, bir hafta daha ders çalışırız” diyerek mutlu oldular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından diğer partilerden gelen açıklamalarda liderler özet olarak seçime hazır olduklarını vurguladılar. Sonuçta bütün partiler zaten erken seçime hazırmış.

Görüldüğü kadarıyla seçimin erkene alınması hiçbir kesim için sorun teşkil etmedi.

Ne diyelim… Milli birlik ve beraberlik içerisinde geçmesi dileğiyle erken seçim vatanımıza ve milletimize hayırlı olsun.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

AK ÜLKÜCÜLER ve MHP

AK ÜLKÜCÜLER ve MHP

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com