Ana Sayfa BİLGİLENİN, KÖŞE YAZILARI, MURAT AT YAZILARI 23 Mayıs 2019 1763 Görüntüleme

YOU TUBE’den PARA KAZANMAK

YouTube’dan Para Kazanmak İsteyenler Bunları Uygulamak Zorunda

Youtube’dan para kazanmak için kaliteli, özgün ve cezbedici videolar paylaşmak gerekiyor. Burada en önemli unsur, insanları videoları izlemeye ikna etmek ve buna bağlı olarak açtığınız kanala bol miktarda takipçi toplamaktır.

Bunu başarmanın tek yolu ise, bir şekilde cezbedici konular bulmaktır. Her ne kadar karmaşık gibi geliyor olsa bile, tüm bunları yapmak için teknik bilgiye ihtiyacınız olmadığı kesin. Ayrıca size son derece saçma geliyor olabilir, ancak Youtube’dan para kazananlar var.

Şimdi, en basit haliyle Youtube’dan para kazanmak için yapacağımız girişimleri maddeler halinde açıklayalım.

  1. Video Üretmek

İşin en cilveli kısmı burası olsa gerek. Aslında Youtube’dan para kazanma faktörünü tetikleyen veya ortadan kaldıran yegane unsur videoların kalitesidir. Bu konu, özellikle üzerinde durulması gereken birden çok ayrıntıya sahip olduğu için maddeler halinde açıklamak daha iyi olacak.

1.1. Konu seçimi

Daha fazla kitleye ulaşmak için hangi konuların uygun olduğunu baştan sona araştırmak lazım. Aslında bunun için en iyi taktik, en fazla takipçi toplamış olan yabancı Youtube kanallarına bir göz atmaktır. Bunlar arasından ülkemizde ilgi görme ihtimali en yüksek olanları format olarak örnek alabilirsiniz.

Her ne kadar sektör farkı olsa bile, Acun Medya yurt dışında format üreten şirketlerden satın aldığı pek çok projeyi, bizim kültürümüze uyarlayarak inanılmaz başarılar elde etmiştir. Sizin yapmanız gereken, yurt dışında ilgi gören farklı projeleri tek tek incelemek ve format olarak uygun olanı kendi tarzınız ile uygulamaktır.

1.2. Özgün olmak

Özgün videolar oluşturmak sizi gerçekten oldukça zorlayacak, hatta yenilikçi fikirler üretmek için saatlerce bilgisayar başında düşünmeniz gerekebilir. Özgün olmaktan kasıt, videoları sizin üretmiş olmanız, yani türünün tek örneği olmasıdır. Belki daha önce aynı konu için onlarca video çekilmiş olabilir, ancak önemli olan sizin tarzınız.

1.3. Kalite

Çekmiş olduğunuz her video, ister ekran görüntüsü olsun, ister mekan, kesinlikle çözünürlük olarak nitelikli olmak zorundadır. Sırf daha fazla video yayınlamak için gelişi güzel yayınlar ile kanalın adını kirletmeye hiç gerek yok.

  1. Kayıt

Buraya çok fazla takılmadan kısaca özet geçmeye çalışayım. Çünkü internet ile biraz ilgilenen herkes, Youtube ve diğer tüm sosyal mecraları aktif olarak kullanıyor.

Youtube, Google inc. grubuna dahil olan bir firmadır. Tüm Google servisleri tek bir çatı altında hizmet veriyor ve bunlardan yararlanmak için sadece ”Gmail hesabı” edinmeniz yeterlidir. Bu durumda tek yapmanız gereken, Gmail kayıt sürecini tamamlamak veya mevcut hesabınız ile Youtube’a giriş yapmaktır.

  1. Kanal Açmak

Bir Gmail hesabı edindikten sonra bununla Youtube’a giriş yapabilirsiniz. Kanal açmak için sol tarafta bulunan menüyü kullanmanız yeterli. Videolar, konu ve kanal ismi birbiri ile uyumlu olursa harika olur.

Örnek, uygulamalı olarak yemek tarifleri verdiğiniz kanal için ”Merve’nin mutfağı” iyi bir isim olabilir. Aynı şekilde videolar konuyla uyumlu olmalıdır. Yemek tarifleri verdiğiniz kanalda, mizah temalı videolar yayınlamak anlamsız olur. Eğer birden fazla konuyu işlemek istiyorsanız, her biri için farklı kanal açmak daha faydalı olur.

  1. Devamlılık

Kazanç faktörünü doğrudan tetikleyen bir etken olan devamlılık, Youtube’dan para kazanmak isteyenlerin olmazsa olmazıdır.

Örnek, 20 tane video eklediniz ve her biri 1.000.000 kişi tarafından izlendi. Tamam, artık para kazanmaya başladınız ama bu sadece bir başlangıç. Eğer, istikrar veya daha fazla kazanç istiyorsanız daha çok çalışmanız şart.

Takipçiler yenilik ister, daha fazlasını bekler, kısacası her zaman güncel olmanız lazım. Ayrıca bunu yaparken uzun aralar vermekten kaçınmanız gerekiyor.

10 gün ara verip, tek seferde 10 video paylaşmak yerine, her gün tek bir yayın yapmak her zaman daha iyidir.  Bunu fark eden takipçiler kanalı daha sık aralıklarla ziyaret etmeye başlayacaktır.

  1. Para Kazanma Özelliğini Etkinleştirmek

Buraya kadar her şey yolunda gittiyse, artık Youtube ile para kazanma zamanı geldi demektir. Kanal ayarlarına girdiğinizde ”para kazanma” özelliği karşınıza çıkacaktır.

Bu özelliği aktif ettikten sonra sadece Adsense hesabına ihtiyacınız var. Adsense, yayıncılar tarafından kullanılan Google reklam servisi olup, kanalda paylaştığınız videolarda reklam çıkmasını sağlar.

Adsense hesabına sahip olmak için,  kanalın ”para kazanma” özelliğini etkinleştirip, aynı ekrandan yeni bir Adsense hesabı için başvuru yapabilirsiniz. Tüm bunlar Youtube ”kanal ayarları” sayfasında var olan özelliklerdir.

Para kazanma özelliği aktif olan ve Adsense hesabı iliştirilmiş olan kanallar, artık sizin adınıza reklam yayını yapmaya başlar. Bu reklamlar video ve banner reklam olmak üzere iki gruba ayrılıyor.

Youtube üzerinden herhangi bir video izlemeye çalıştığınız zaman, asıl videodan önce belli aralıklarla video reklam gösteriliyor. Bu birinci reklam yayınıdır ve gösterim başına para kazandırır. Diğeri ise her videonun alt orta kısmında yayınlanan, tıklama başına para kazandıran reklamdır.

  1. Uymanız Gereken Kurallar

6.1. Toplumsal değerler

Kazandığınız her bir takipçi size uzun vadede kazanç getirecek bir müşteri adayı olacağı için, her kültüre saygılı olmanız lazım. Asla insanları kışkırtacak veya din, dil yada ırk bakımından ayrıma sebep olacak yayınlar yapmayın.

Zaten bu tür bir davranış sergilemeniz halinde, Youtube size ilk olarak ihtar çekecek ve devam etmeniz halinde hesabınız kapatılır. Ayrıca şartlara uymadığınız için kesinlikle ekonomik bir hak talep edemezsiniz.

6.2. Cinsel içerikli yayınlar

Cinselliği ön plana çıkaran veya seks kavramı üzerine kurgulanmış videolar Youtube kurallarına aykırıdır. Uyarı ve takibinde kanal kapatılması kaçınılmazdır.

6.3. Telif hakları

Telif hakkı ihlali en fazla müzik yayınları sebebiyle ortaya çıkıyor. Çoğu zaman arka planda çalan müzik bile başınızı ağrıtabilir. Eğer bu konuda ihtar almaktan kurtulmak istiyorsanız, buna dikkat etmeniz yeterli. İhlal ısrarla devam ederse muhtemelen kanal kapatılır.

Uyarı: Youtube, kurallara aykırı olan videoları belki hemen fark etmeyebilir, fakat mutlaka zaman içinde görecektir. Bu sürede kazandığınız tüm paraya el konulacağını ve kanalın yok olacağını bilerek hareket etmenizi öneriyorum.

Youtube’dan ne Kadar Para Kazanılır?

Reklamlar, izlenme ve tıklanma başına kazanç getirir. Ayrıca sektöre göre kazanç ciddi oranda sapma gösterir. Bunun nedeni ise her sektörün reklam fiyatları farklıdır. Bu fiyatları, talep nedeniyle ortaya çıkan rekabet belirler.

Örneğin, finans sektörü en fazla rekabete sahip olduğu için, bu sektöre ait reklamlar size çok kazandırır. Rekabet, Google tarafından sektöre olan talep baz alınarak ölçülür ve her bir kelime için açık arttırma usulü tıklama başına bir fiyat çıkartılır.

Aynı şekilde dil, kazanç açısından belirleyici etkendir. Türkçe bir Youtube kanalı ile İngilizce kanal arasında kazanç açısından uçurum vardır. Her ne kadar Türkçe konuşan insan sayısı oldukça fazla olsa bile, sonuçta İngilizce evrensel bir dildir.

Youtubedan Ne Kadar Para Kazanılır?

Kazanç açısından belirleyici üçüncü faktör ise, ülkelerin ekonomik durumu ve buna paralel alım gücüdür.

Örneğin, Almanca yayın yapan Youtube kanalları, Türkçe yayın yapanlara oranla daha fazla para kazandırır. Arada, İngilizce kanallar kadar uçurum olmasa bile, ülkeler arasında bariz farklar vardır.

Tüm bunlara tıklanma ve izlenme oranları gibi veriler de eklendiğinde, Youtube’dan ne  kadar para kazanılır sorusuna ancak denemeler yaparak net cevap verilebilir.

Biraz Yaratıcı Olmak Şart

Youtube’dan para kazanmak için gerçekten biraz yaratıcılık gerekiyor. Özgün ve ilgi odağı olacak fikirleriniz yoksa işiniz zor. Sağdan soldan çaldığınız videoları yayınlamakla bu işin yürümesi imkansız.

Bazen aklınıza gelen fikirler size son derece basit, hatta saçma gelebilir ama insanların sosyal medyada neye ilgi duyacağını tahmin etmek gerçekten güçtür.

İnsanların genelde sürü mantığı ile hareket ettiği sosyal siteleri kullanarak para kazanmayı düşünüyorsanız; sürüyü kendinize doğru çekecek olan fikirler bulmanız şart. Sosyal sitelere her gün milyarlarca ziyaretçi giriyor.

İnsanların bol olduğu alanlarda para kazanmanın ne kadar kolay olduğunu hepimiz biliyoruz. Burada önemli olan ilgi odağı olmayı başarmak ve bir şekilde insanlara ulaşmaktır.

9 Yaşında Çocuk Youtube’dan 6 Ayda 100 Bin Dolar Kazandı

İnternet garip bir ortam ve hiç ummadığınız proje size hayatınızın şokunu yaşatabilir. Youtube enteresan fikirler ile para kazanmak için ideal bir platformdur.

Kamera karşısına geçip, satın aldığı oyuncakları evire çevire kutusundan çıkartarak, aynı zamanda yorumlayan 9 yaşında bir ufaklığın, altı ayda 100 bin dolar kazanması sizce ne kadar mantıklı? Biri bana böyle bir fikirle gelse sadece gülerdim. Fakat ufaklık, projesine güvenmiş ve şimdiden internet zenginleri arasına girmeye aday gibi gözüküyor.

Ne Kadar Güvenilir?

Açmış olduğunuz kanalda yayınlanan reklamlar size para kazandırıyor ise, ödemeyi Google gibi bir teknoloji devi üstlendiği için hiç tereddütsüz güvenebilirsiniz. Aslında burada önemli olan sizin ne kadar güvenilir olduğunuz.

Çünkü pek çok girişimci kuralları içe saydığı için hesabı YouTube tarafından siliniyor. Ayrıca her gün binlerce tutarsız girişim olması nedeniyle Youtube, oldukça sert ve bir o kadar da acımasız davranıyor. Kısacası ısrarla hata yapanlar Youtube’dan para kazanmaya uygun değildir.

Youtube’dan Para Kazanmak Kolay mı?

Rekabet ortamının bu denli dengesiz olduğu bu sektörde, kolay para diye bir kavram zaten olamaz. Önce bunu kabullenmeli, sonra plan yapmalısınız.

Bu tür projelerde ortaya koymanız gereken tek sermaye kendi emeğiniz ve tabii ki çok değerli zamandır. Zaten bu değerli zamanı bir çok insan televizyon başında saçma dizileri seyrederek telef etmiyor mu?  Başarılı olamasanız bile en azından internet reklamcılığı adına bir şeyler kapmış olursunuz.

Belki ilk deneyim, hatta ikincisi ileride pek hoş anılar olmayacak ama üçüncü deneyim başarılı olursa, tüm açığı fazlası ile kapatabilir.

Israr etmeden, üstüne gitmeden internetten para kazananlar tesadüf eseri başarılı olmuştur. Bu sektör inatçı girişimcilere kucak açan yapısı ile biliniyor.

Okuma yazması olan herkes Yotube kanalı açabilir, burada asıl olan paylaştığınız videolara gösterilen ilgidir.

Muhtemelen Youtube’dan para kazanmaya çalışanlar arasından kaç kişinin emeline ulaştığını merak ediyorsunuz? Ülkemizde %2 olduğu tahmin ediliyor.

Evet, bu kadar düşük olması içler acısı olabilir, fakat bunun nedeni kolaya kaçan girişimciler. Fikir üretmek yerine başarılı olan diğer Türkçe kanalların kopyası ile yola çıkarsanız, sonuç değişmeyecek.

Sonuç

Yapmanız gereken, insanları size doğru çekecek olan ilginç bir fikir bulmak ve bu konuda kaliteli ve özgün videolar çekmek. Bu konuda başarı elde eden binlerce yetenekli girişimci var. Belki sizde bunlardan biri olmaya adaysınız.

Youtube’tan para kazanmak sıra dışı, hatta bazıları için çılgınca bir fikir olabilir, ancak şansınız yaver giderse ufak bir servet yapmanız mümkün. Tabii ki burada işlerin yolunda gitmesi şanstan ziyade yenilikçi ve azimli olmak ile alakalı.

Zaten internetten para kazanmak için yenilikçi olmak zorundasınız. Aksi halde rakipler ile mücadele etme şansınız yok.

 

Yorumlar

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com
Halkalı escort Isparta escort Afyon escort Giresun escort Çanakkale escort Trabzon escort Çorum escort Erzurum escort Turhal escort Sincan escort Karamürsel escort Van masaj salonu Gaziantep masaj salonu Kütahya masaj salonu Elazığ masaj salonu Trabzon masaj salonu Malatya masaj salonu Yozgat masaj salonu Aydın masaj salonu Kocaeli masaj salonu Tekirdağ masaj salonu Adana masaj salonu Afyon masaj salonu Kütahya masaj salonu Elazığ masaj salonu Malatya masaj salonu Tokat masaj salonu Çorum masaj salonu Yalova masaj salonu Tokat masaj salonu Afyon masaj salonu Denizli masaj salonu Kayseri masaj salonu Eskişehir masaj salonu