Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI, MEHMET AZİZ TEK YAZILARI 20 Mart 2018 471 Görüntüleme

ZEYTİN DALI HAREKÂTI DENGELERİ BOZDU

Share on :

Afrin’in mazlum halkını terör örgütü YPG’nin zulmünden korumak ve sınırımızda artan terör tehdidini bertaraf etmek amacıyla gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı hedefine ulaşmıştır.

Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı ile ABD destekli oluşturulan terör ordusuna geçit vermedi. Esad’a bağlı Suriye Ordusunun Doğu Guta’da gerçekleştirdiği katliama sesini çıkarmayan küresel emperyalist sistemin parçası olan devletler her nedense Zeytin Dalı Harekâtını endişe verici bir harekât olarak tanımlamaktadırlar.

Onlar için asıl endişe verici durum mazlum halkı katleden teröristlere yönelik bir operasyonun yapılmış olmasıydı. Amerika Birleşik Devletleri bundan sonraki dönemde saldırgan ve tehditvari bir tavır sergileyecektir. Bunun nedeni ise bölgede ki dengelerin yeniden tesis ediliyor olmasıdır. ABD Dışişleri Bakanlığına getirilen Pompeo’nun eski görevinin CİA başkanlığı olması ve bölgede oluşturulan anti demokratik terör yapılarına destek veren bir hükümetin üyesi olması sebebiyle uzlaşılması zor yeni bir dönemin kapısı aralanmıştır. Suudi prensin İran’a yönelik geliştirdiği ABD yanlısı politika Şii-Sünni arasında ki gerilimi tırmandırmaktadır. İran’ın Şiiler üzerindeki etkisi bölgede kutupluluk nosyonunu arttırmakta böylece bu iki grup arasında ki anlaşmazlık(Şii-Sünni) yeni terör gruplarının doğmasına neden olacaktır.

Türkiye’nin olası Menbiç ve Sincar harekâtlarında ABD operasyon bölgelerinden çekilmeyecektir. Çünkü mevcut alanlarda kurulmuş olan terör kampları ABD’nin stratejik planlarının uygulanmasında oldukça önemli bir paya sahiptir. ABD’nin hayalini kurduğu terör ordusu bölgede kurulacak bir Kürt devletinin alt yapısını oluşturmaktadır. Barzani’nin bağımsızlık ve referandum denemesi Türkiye’nin olası bir Kürt devletine olan tepkisini ölçmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Etnik milliyetçiliğin ayrıştırıcı özelliğini kullanan küresel güçler başarılı sonuçlar elde ediyorlar.Bu başarıların elde edilmesinin sebebi bölge de fazla olan farklı milletlerin ve dinlerin olmasıdır.

 

Yorumlar

İlginizi çekebilir

ELAZIĞ’DA 2017 BÖYLE GEÇTİ

ELAZIĞ’DA 2017 BÖYLE GEÇTİ

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com