Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI, MEHMET AZİZ TEK YAZILARI 6 Ağustos 2018 378 Görüntüleme

SURİYEDE DEVLETLERİN ÇIKAR SAVAŞLARI

Suriye’nin katil devlet başkanı Beşar Esad’ın Doğu Gutada kimyasal silah ile gerçekleştirdiği katliamlarda Suriyeli vatandaşların ölümüne ve mağduriyetlere sebep olmuştur.

Bu katliamın savunulacak hiçbir yanı olmamasına rağmen küresel aktörler hamle yapmak için bugüne kadar gereksiz yere beklediler. Bölgedeki Siyasal istikrarsızlık sorunu uluslar arası yeni bir boyut kazanmıştır.Böylece ABD ve Rusya arasında yıllardır süren güç çekişmesi bu  ülkeleri birbirlerine tehdit savuracak kadar ileri bir noktaya taşımıştır.

Bölgede huzuru sağlamak isteyen devletler nedense çözümü savaştan yana kullanıyor. Bu durumun nedeni ise küresel aktörlerin bölgede kurdukları düzenin dışına çıkmak istememeleri ve sistemin emrettiği şekilde yeni kantonların oluşturulmasıdır.

Türkiye’nin,Afrin Harekatı ile bölgede düzenin sağlanması yönünde politikalar geliştirmesi bölgede güç dengesi içerisinde bulunan devletler için  tehdit oluşturdu.Çünkü emperyal devletlerin bölgeye entegre ettikleri emperyalist düzen üzerinden politikalar oluşturulmaktaydı. ABD,İNGİLTERE,AVRUPALI DEVLETLER ,RUSYA ve İRAN gibi bölgesel ve küresel güçlerin Ortadoğuda etkinliklerini arttırmaları yeni sorunların yaşanmasında oldukça önemli bir paya sahiptir.Bölgede yaşanılacak bir savaş Suriye’ye demokrasiyi yada özgürlüğü getirmeyecektir. Zira bunun canlı örneği olarak IRAK gösterilebilir.

ABD,Suriyede kurduğu kantonlara destek sağlamak amacıyla Esed’e karşı mücadele etmeye başladı.YPG VE DEAŞ gibi paravan terör örgütleri olası bir savaş sonunda bölgede daha güçlü bir yapıya dönüşeceklerdir.ABD ile Rusya arasında ki gerilim sıcak bir temasa dönüşürse bunun hiçbir tarafa faydası olmayacağı aşikardır.ABD başkanı Trump’ın Suriyeden çekileceğiz diyerek ani bir manevra yapması hiç kuşkusuz akılıca bir politikaydı.ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun eski görevinin CIA  başkanlığı olması ve bölgede oluşturulan yapılarla bağlantılı çalışması da günümüz sorunlarına açıklık getirebilir.

Ortadoğu yine küresel aktörlerin menfaatleri doğrultusunda yeni bir maceraya sürüklenmiştir.Bölge insanına huzuru ve refahı sağlamayacak her maceradan uzak durmak en doğru karar olacaktır.Çünkü Suriye artık küresel aktörlerin çıkarları uğruna insanlığın pazarlık edildiği ve insanlığın kaybettiği bir ülke statüsündedir.

Unutulmamalıdır ki kan ve göz yaşı üzerine kurulan hiçbir yapı payidar olamaz.

Yorumlar

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com