Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI, MEHMET AZİZ TEK YAZILARI 9 Ekim 2018 733 Görüntüleme

IRAK’TA İSİMLER DEĞİŞSE DE SİSTEM AYNI, İŞLEYİŞ AYNI…

Geçen hafta Irak’ta seçim yapıldı ve bu seçim Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) tarafından Cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Berhem Salih adına sonuçlandı.

Mecliste çoğunluğu elde eden Salih, Irak’ın yeni Cumhurbaşkanı oldu. Berhem Salih, Başbakanlık ve hükümeti kurma görevini ise Şii lider Adil Abdulmehdi’ye verdi.

Irak’ta 2005’ten bu yana Şii partiler arasından Başbakan, Sünni partiler arasından Meclis Başkanı ve Kürt partiler arasından Cumhurbaşkanının seçilmesi gibi ‘anayasal olmayan’ siyasi bir gelenek sürdürülüyordu. Irak’ta yeniden oluşturulan yeni yönetimin anayasal olmayan bu siyasal gelenek ile bağlantısı mümkündür.

Irak’ta oluşturulan bu karma yapı bölgedeki güçlü aşiretler ile desteklenmiştir. Irak’ın dağınık parlamento yapısı ile ülkede birliğin sağlanması pek mümkün görünmüyor. Birileri yine bölgede yeni bir satranç masası kurdu ve piyon olarak ise Kürt, Şii ve Sünni grupları öne sürdü. Irak bölgelere ayrılmış dağınık yapıda olan bir devlettir. Irak’ın dağınık yapısından faydalanan güçler ülke içerisinde mevcut olan etnik grupları hareketlendirerek yeniden yeni bir sözde demokrasi harekâtına girişeceklerdir. Irak’ı demokrasi uğruna işgal edenler ülkeyi dağınık yapıda tutarak ülkede meydana gelen demokratik adımları baltalayacaklar böylece Irak’ı,  sistemsizlikler üzerine kurgulanan aşiretlerin tekelinde işleyen bir devlet haline getirecekler.

Aslında kurgulanan senaryo yıllardır aynı düzen üzerinden işlenmektedir. Irak’ta hükümetler değişse de işleyiş değişmemektedir. Cumhurbaşkanının KYB ‘ye yakın olması ve Başbakanın Şii gruplar tarafından destek görmesi Sünnilere ülke içerisinde söz hakkı bırakmamıştır. Sünniler bu ötekileştirmenin bir sonucu olarak tepki göstereceklerdir. Sünni gurupların tepki göstermeleri onları bölgede daha da yalnızlaştıracaktır.

Irak Cumhurbaşkanının Kürt, Başbakanının Şii olması hasabiyle ülkede siyasal istikrarsızlık korunmuş oluyor. Bazı kesimler Başbakan Adil Abdulmehdi’nin iyimser ve farklı siyasal oluşumların içinde olması nedeniyle uzlaşmacı bir yanı olduğunu belirtmekteler. Her ne olursa olsun İran Şii gruplar üzerinde oldukça etkili bir devlettir. Başbakanın Şii olması İran’ın bölgedeki en büyük kazanımı olmuştur. Irak Şiilerin kontrolüne bırakılmıştır. Peki, asıl soru şu “Amerika Birleşik Devletleri neden böyle bir yapıya göz yumdu”. Bu sorunun cevabını bulmak için önce bu yapının ilerde sağlayacağı avantajları anlamak lazım. Irak’ta meydana gelecek bir iç karışıklık ve siyasal bunalım en çok emperyal devletlerin işine yarayacaktır. Bu yüzden ülkede demokrasi kanalları sürekli olarak ihlal ediliyor. Emperyal devletler demokrasiyi çıkarları uğruna yeri geldiğinde kalkan yeri geldiğinde kılıç olarak kullanıyorlar.

Yorumlar

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com