Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI, MEHMET AZİZ TEK YAZILARI 9 Ağustos 2018 643 Görüntüleme

CİZRELİ EL CEZERİ İLE SİBERNETİĞİN KEŞFİ

Teknoloji sürekli gelişiyor ve her geçen gün bir tık ileri gidiyor. Teknolojinin bu denli sürekli gelişimi insanların teknolojinin sunduğu rahatlığı ve imkânları ölçüsüz kullanımı olabilir. İnsanoğlu sürekli daha iyisini arayan her şeyi sorgulayan ve her şeyin en iyisini isteyen bir varlıktır. Teknoloji, insanoğlunun rahat bir hayat sürmesini sağlayan ve yaşam boyu insanın hayatına etki eden bir kavramdır. Tabii teknoloji insan hayatına hemen girmemiştir. Tarihsel süreç içerisinde teknoloji kendini sürekli yenileyerek bugün hayatımızın merkezinde olmayı başarmıştır. Öyle umuyorum ki bundan sonra ki süreçte de hayatımızın merkezinde yer almaya devam edecektir. Ben bu yazımda adını yeni duyduğum ama insanoğlunun yaşamını direkt etkileyeceğine inandığım bir kavramdan ve ülkemizin sorunu olan bilimsel çalışmalarda ki eksikliğimize vurgu yapmak istiyorum.

Teknoloji tarihsel süreç içerisinde kendini yenilerken değişmek zorunda kaldı. Sibernetik, teknolojideki değişimlerin bir sonucudur. Sibernetik, 12.yüzyılda yaşamış değerli bir bilim insanımız olan Cizreli El Cezeri tarafından geliştirilmiş olup günümüze kadar kendini muhafaza etmiştir. Sibernetiğin etkinliğini arttıran ve modernleşmesini sağlayarak katkı sağlayan Amerikalı felsefeci ve matematikçi Norbert Wiener unutulmamalıdır. Sibernetik, insani müdahaleye gerek kalmaksızın dış dünyayı anlayıp cevap verebilen bir kontrol mekanizması ile otomatik bir düzen içerisinde ihtiyaçlara cevap verebilmektir. İnsan müdahalesi olmadan karar verebilen bir sistemin hayatımıza uyarlanması insanoğlunun tarihi boyunca elde ettiği en büyük kazanım olacaktır.

El Cezeri günümüzde yaygın olarak kullandımığız  Otomasyon Sistemleri ve Sibernetiğin mucididir. El Cezeri, değişik haznelerdeki suyun seviyesine göre ne zaman su dökeceğine ne zaman meyve ve içecek sunacağına karar veren otomatik hizmetçiyi geliştirdi. Bazı makinelerinde hidro mekanik etkilerle denge kurma ve harekette bulunma sistemine yönelen Cezeri, bazılarında ise şamandıra ve palangalar arasında dişli çarklar kullanarak karşılıklı etkileme sistemini kurmaya çalıştı. Kendiliğinden çalışan otomatik sistemlerden sonra su gücü ve basınç etkisinden yararlanarak kendi kendine denge kuran ve ayarlama yapan dengeyi oluşturması, Cezeri’nin otomasyon konusundaki en önemli katkısıdır.

Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin gençleri olarak her daim ileriyi hedef seçmeliyiz. İleriyi hedef belirlerken de geçmiş zamanda bilimsel çalışmalarıyla öne çıkmış bilim insanlarımızı örnek almalıyız. Ne üzücü bir durum olacak ki biz gençler olarak tarihimizden kopuk bir şekilde yaşıyoruz. Gençlerimiz kendilerini geliştirmek yerine zamanlarının çoğunu sosyal medya platformlarında geçiriyorlar. Sosyal medya da El Cezeri anlatılmazken batılı bilim insanlarına latifeler üst seviyede tutuluyor. Önce kendi insanımızı tanıyalım ki sonra içimizden güzel insanlar yetiştirebilelim.

 

Yorumlar

İlginizi çekebilir

ELAZIĞSPOR’DA NELER OLUYOR?

ELAZIĞSPOR’DA NELER OLUYOR?

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com