Ana Sayfa ELAZIĞ 19 Temmuz 2019 156 Görüntüleme

VALİ KALDIRIM: “HEDEFİMİZ TURİZM DESTİNASYONU”

VALİ KALDIRIM: “HEDEFİMİZ TURİZM DESTİNASYONU”

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, yeni keşfedilen ve ismini bizzat kendisinin koyduğu Kara Leylek Kanyonu ve Saklıkapı Kanyonu’nda incelemelerde bulundu.

Göreve geldiği günden bu güne turizm alanında şehri en üst seviyeye çıkarmak ve turizmi çeşitlendirerek yeni destinasyonlar oluşturmak için yoğun çaba sarf eden Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, keşfedilmemiş doğal güzellikleri ortaya çıkararak ve bu alanları yerinde inceleyerek, yoğun çalışma temposuna devam ediyor.

Elazığ’da Keban ile Baskil arasında bulunan ve Keban Barajı ile Karakaya Barajı’nı birbirine bağlayan 40 km’lik muhteşem doğası ile görenleri kendine hayran bırakan, ismi Kara Leylek Kanyonu olarak adlandırılan bölgenin yanı sıra yine bu bölgede bugün keşfedilen Saklıkapı kanyonunu Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, ETSO Başkanı Asilhan Arslan, ETSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar’la birlikte gezdi.

Vali Kaldırım: “Elazığ Balık Üretiminde Çok Önemli Bir Yere Sahip”

İncelemelerine Keban Barajı üzerinde bulunan alabalık ve somon balıkları üretim çiftliklerini ziyaret ederek başlayan Vali Kaldırım, çiftliklerde bulunan somon ve alabalıkları yakından inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

İncelemeleri ile alakalı bilgiler veren Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Elazığ alabalık ve somon üretiminde yıllardır süregelen güçlü bir üretim kapasitesine sahip ve ilimizde gittikçe gelişen bir sektör. Keban ve Karakaya Barajı’ndan çıkartılan balıklar ağırlıklı olarak Rusya ve Japonya’ya ihraç ediliyor. Elazığ’da yetiştirilen balıklara yetiştirme koşulları nedeniyle şu an talep çok fazla. İlimiz su ürünlerinde hem kapasite olarak, hem potansiyel olarak bir numara ve Türkiye’de marka olma yolunda hızla ilerliyor. Bu üretimle bile Türkiye ihracatına ve ilimiz ekonomisine büyük katkı vermektedir. İşleme tesislerimizin de tam kapasitesi ile çalışmak ve bu bölgeyi balıkçılığın yanı sıra Kara Leylek Kanyonu ve Saklıkapı kanyonu ile birlikte değerlendirip gemi turları, jet boating, su sporları, olta balıkçılığı gibi farklı etkinliklere turizm destinasyonu haline getirmek hedefindeyiz” dedi.

Özellikle bugün keşfettikleri Saklıkapı kanyonunun kendisini büyülediğini ve buranın dünyada eşine az rastlanır bir doğa harikası olduğunu belirten Vali Kaldırım, “Bu alanın da tekne turları, gemi turları, jet boating, olta balıkçılığı, dalış, kuş gözlemciliği, fotosafari, trekking, mağaracılık, macera aktiviteleri gibi farklı turizm türleriyle bütünleştirilerek dünyada sayılı doğal turizm merkezlerinden birisi haline getireceğiz” ifadelerinde bulundu

ETSO Başkanı Arslan: “Balıkçılık alanı şehrimize ciddi ekonomik girdiler sağlayacak”

Ziyaret ile alakalı değerlendirmelerde bulunan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, “Şu an da suyun sıcaklığı yaklaşık dokuz derece. Buda balıkçılığın en kaliteli şekilde yapılabilmesine etken sağlayan en önemli özelliklerden biri. Somon balıkçılığı ilimizde son derece muazzam bir şekilde yapılıyor. Burada üretilen balıklar yurtdışına ihraç ediliyor, bu bizim için çok değerli. Önümüzde ki yıllarda kapasite artarak devam edecektir. Bu alanın şehrimize ciddi ekonomik girdiler sağlayacağına inanıyorum, yatırımcılara kolaylık diliyorum” ifadelerinde bulundu.

Vali Kaldırım ve beraberindekiler daha sonra Saklıkapı Kanyonu, Kara Leylek Kanyonu ve içerisinde bulunan vadi ve mağaralara giderek yakından incelediler.

 

Yorumlar

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com