Ana Sayfa ELAZIĞ, ULUSAL 14 Mart 2019 358 Görüntüleme

UYUMA PROJESİ HAYATA GEÇTİ

Lütfen Paylaş

İçişleri Bakanlığı, uyuşturucuyla mücadelede yepyeni bir adım atttı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 Günlük Eylem Planı’nda açıkladığı, “Uyuma” Projesi” İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilerek hayata geçirildi.

%100 yerli ve milli olan mobil uygulama Uyuma, hem iOS, hem de Android kullanıcıları tarafından indirilebilecek. Uyuma ile vatandaşlar sokakta karşılaştıkları uyuşturucu tacirlerini veya bağımlılarını tek tıkla polise ihbar edebilecekler. Uygulamaya T.C kimlik numarası ile giriş yapılacak. Vatandaşlar, bulunduğu yerin adresini yazıp butona bastığında narkotik birimlerine mesaj gelecek. Bu konuma en yakın Narkotik polis ekibi yönlendirilecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı yazılı açıklamada konu ile ilgili olarak  şunları söyledi:

“Uyuşturucu ile mücadele, dünya çapında bağımlı sayısındaki hızlı artış, uyuşturucu kaçakçılığındaki yüksek kar payı, terörist örgütlerin bu kardan artan oranda pay almaları ve teknolojik gelişmeler sonucu uyuşturucu madde üretiminin kolaylaşması gibi sebeplerden dolayı küresel boyutta ele alınmaktadır.

Uyuşturucu madde bağımlılığı, bireyde yol açtığı sağlık sorunlarının yanında, çok önemli sosyal, ekonomik ve asayiş problemlerine de yol açmaktadır. Tüm dünyada önemi her geçen gün artan bu karmaşık, çok boyutlu ve giderek yaygınlaşan soruna karşı, toplumun tüm kesimlerini içine alan topyekûn bir mücadele gerekmektedir.

Bakanlığımız tarafından uyuşturucu ile mücadelenin daha etkin ve verimli şekilde yürütülebilmesi amacıyla “Uyuşturucu İle Mücadele Aplikasyonu (UYUMA)” geliştirilerek hayata geçirilmiştir. UYUMA aplikasyonuna mobil cihazlardaki uygulama marketlerinden ücretsiz olarak ulaşılması mümkündür.

Narkotik madde satışına yönelik ihbar projesinin uygulama aracı olan bu aplikasyon; ihbar yapacak kişinin konumunun alınmasına, olaya en yakın ekibin müdahalesine, yapılan ihbarların muhafaza edilmesine imkân sağlamaktadır. Bu proje ile ihbar mekanizmasının daha etkin hale getirilerek uyuşturucu suçlarının önüne geçilmesi, suçun tüm delilleriyle ortaya çıkarılması, suçluların adalete teslim edilmesi ve vatandaşların elektronik ortamda uyuşturucu ile mücadeleye katılması/ katkı sağlaması amaçlanmıştır.

Bu kapsamda; Bakanlığımız mensubu kolluk personeli ve diğer personelin bu uygulamayı kullanmaları, uygulamanın kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlayacaktır. Bilgilerinizi rica ederim.”

error: Content is protected !!