Ana Sayfa ELAZIĞ 7 Şubat 2019 374 Görüntüleme

ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla başlatılan kampanya ilimizde başlatıldı.

Etkinlikte Vali Çetin Oktay Kaldırım, Emniyet Müdürü Doğan Cangül, kurum ve daire müdürleri öğrencilerle birlikte yaya geçidinden karşıya geçtiler.

Vali Kaldırım yapmış olduğu açıklamada, trafikte yer alan tüm kuralların kazaların önlenmesi adına düzenlendiğini belirterek

“Bilindiği gibi kurallar uzun çalışmaların sonucunda belirlenip uygulamaya konulmaktadır. Bu kuralların amacı kazaların önlenmesini, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Trafikte sadece araçlar yer almıyor. Yayalar trafiğin bir parçasıdır. Bu nedenle yayaların da kurallara uyması gerekiyor. Ancak burada özellikle araç sürücülerinin yaya geçitlerine yaklaştıklarında araçlarının süratlerini düşürmeleri, kuralara uygun şekilde geçiş yapmaları bu geçitlerde meydana gelen kazaları minimuma indirecektir.

İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu da bu konuya dikkat çekmek adına ülke genelinde olduğu gibi eş zamanlı olarak ilimizde bu konuya dikkat çekmek ve sürücülerimizi uyarmak adına bu etkinliği düzenledik. Sürücülerin görevli kişi ve ışıklı trafik bulunmayan ancak trafik işaretleri ve levhalarla belirlenmiş kavşak giriş çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamalarını istiyoruz. Yaya ve okul geçitlerinden geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeleri gerekir.

Bu konuya sürücülerimizin dikkatini çekmek, uymalarını sağlamak ve kazaları azaltmak için yaptığımız bu etkinlik inanıyorum ki sürücülerimizden beklentilerimizi karşılayacaktır.

Meydana gelen kazalarda canımızı, malımızı kaybettiğimiz, sevenlerimizi üzdüğümüz gibi milli servetimizi de yok ediyoruz. Bu nedenle sürücülerimizin mutlaka kurallara uyarak araçlarını kullanmalarını, yayalarımızın da mutlaka yaya geçitlerini kullanmalarını istiyoruz” dedi.

Yorumlar

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com