Ana Sayfa ELAZIĞ, MEHMET AZİZ TEK YAZILARI 27 Kasım 2018 726 Görüntüleme

MEVCUT SİYASİ KONJONKTÜR ÜZERİNE DÜŞÜNCELERİM

Yine bir seçim dönemine daha girmiş bulunmaktayız.Ülkemizde her seçim döneminde olduğu gibi yine yüksek gerilimlerin ve tansiyonun yüksek olduğu bir dönemdeyiz.

Ülkemizde gerilimi tırmandıran ve alevlendiren hiç şüphesiz bizleriz.Çünkü inandığımız partilere aidiyet hissediyoruz böylece diğer partileri ve diğer partilere inanan insanları unutuyoruz yada görmezden geliyoruz.Bu da ülkemizde gerilimin tırmanmasına neden oluyor.

Burada unutmamamız gereken bir husus var ; bizleri yönetecek kişileri biz seçiyoruz ve bu yüzdendir ki bizi yönetecek kişilerde parti değil liyakat aramalıyız.Her nedense ülkemizdeki her siyasetçi, liyakatten bahseder ancak liyakata uymaz. Çünkü siyasilerimiz siyasi arenada kendilerine uygun olanı yani çıkarlarını gözetirler. Aslında siyaset çıkar üzerine inşa edilmez. Çıkar üzerine inşa edilen siyasi stratejiler belli bir süre sonra yıkılmaya mahkumdur.

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri her seçim olduğu gibi oldukça öneme sahiptir.Her siyasi parti belirledikleri adaylarla seçim stratejilerini oluşturmaktadır.Ülkemizdeki her parti adaylarını belirliyor ancak belirlenen adaylar hangi kıstaslara göre belirleniyor?

Önce bunu sorgulamak lazım.

İşi,işin ehline mi vereceğiz yoksa sırf oy kazanmak için liyakattan uzak insanları paralarının ve sosyal statülerine göre mi belirleyeceğiz ?

Her seçim dönemi aslında bir kriz dönemidir.Siyaseti rantiye alanına çeviren bazı akbabalar ise bu krizde nasıl para kazanırız onun peşindeler.Bu adamların paradan başka hiçbir davaları yok.

Günümüzde dava kelimesini tam manasıyla anlamamış kendi çıkarlarını halkından ve devletinden üstün gören dava adamcıklarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Bizler zihin dünyamızı değiştirmedikçe düsturu halkı kandırmak ve halkın geleceğini çalmak olan insanların üst derecelere çıkmalarına neden oluyoruz. Zihin dünyamızı değiştirmek için farklı düşünmek zorundayız. Farklı düşünmek için ise farklı yorumları dinleyerek sentezlememiz gerekiyor. Böylece farklı düşünceleri sentezledeğimiz de aslında doğru olana yaklaşmış oluyoruz. Her yanlışı yanlış olarak kabul edersek doğruyu bulamayız. Bazen yanlış olan görüşü sorgulayacağız ki doğru olan görüşün önemini daha iyi kavrayabilelim.

Ülkemizde ise doğrular ve yanlışlar birbirinden kırmızı şeritle ayrılmış olup doğruya inananlar doğruyu sorgulamıyor , yanlış düşünce içerisinde olanlar  da bulundukları düşünce sistemini sorgulamıyorlar. Bu da ülkemizde var olan düşünce yapılarının birbirinden uzaklaşmasına ve birbirlerini anlamamalarına neden oluyor.

Birbirinden farklı olan düşünce gruplarının her birinin bir siyasi oluşumu var. Böylece insanımız kendine uygun hissetiği siyasi ideolojiye sımsıkı bağlanarak siyasi ideolojilerini yansıtan siyasi partiye gönülden bağlanıyor. Asıl sorunda buradan kaynaklanıyor.Ülkemizde yaşamını siyasi ideolojilere dayandıran insanlarımız kendi siyasi düşüncelerini kabullenirken diğer siyasi oluşumları ve siyasi düşünceleri reddiyor.

Unutulmamalıdır ki insan desteklediği siyasi ideoloji ile değil düşünerek ve düşündüğü her ne ise hayatına uyarlayarak yaşar.Kısacası her şeyi düşünmek ve düşündüğümüz her şeyi yargılamak mecburiyetindeyiz.

Yeni bir seçim dönemine girmiş bulunmaktayız.Umarım bu yeni seçim dönemi halkımızın kazandığı bir seçim dönemi olur.Partilerin aday gösterdikleri Başkan Adaylarına da başarılar diliyorum.

SAYGILARIMLA

Yorumlar

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com