Ana Sayfa ELAZIĞ 14 Aralık 2018 559 Görüntüleme

KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİNE KARŞI UYARI

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından içinde bulunduğumuz kış aylarında ısınma amaçlı kullanılan soba, baca ve şofbenlerden kaynaklı meydana gelebilecek Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşlarımızın tedbirli olmaları istendi.

Ülkemiz ve ilimiz genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olan Karbonmonoksit zehirlenmesi, ülkemizde her yıl binlerce insanımızın etkilenmesine ve yüzlercesinin de hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Karbonmonoksit zehirlenmelerinin önlenmesi konusunda Bakanlığımızca “Türkiye Karbonmonoksit Zehirlenmelerinin Önlenmesi Programı ve Eylem Planı (2015-2019)” başlatılarak uygulanmak üzere yürürlüğe konulmuştur. Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca gazı zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle fırtınalı ve alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır.

Havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşan Karbonmonoksit ; renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı ve zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilmektedir.

Yorumlar

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com