Ana Sayfa ELAZIĞ, SAĞLIK 4 Nisan 2019 166 Görüntüleme

HPV (HUMAN PAPİLOMA VİRUS )KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ

Share on :

Fethi Sekin Şehir Hastanesinde, insan sağlığı için oldukça önemli olan ve insanlarda kanserleşmeye kadar varabilen sağlık problemlerine sebep olan Human Papilloma Virüs (HPV) konusunda farkındalık oluşturmak ve hastane çalışanlarını bilgilendirmek amacıyla bir seminer düzenlendi.

Fethi Sekin Şehir Hastanesi Başhekimliği ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) Elazığ İl Temsilciliği işbirliğiyle hastanenin konferans salonunda düzenlenen seminere hastane personelleri  yoğun bir katılım sağladı.

Seminerde konuşmacı olarak katılan Fethi Sekin Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve BUHASDER İl Temsilcisi Uz. Dr.Müge ÖZGÜLER ,HPV virüsü,HPV virüsünden korunma yolları,HPV aşısı konusunda katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu.

HPV virüsünün kadınlarda Rahim Ağzı Kanserine sebep olabildiğini vurgulayan Uz.Dr.Müge ÖZGÜLER “Human papilloma virüsü insanlarda vücut siğilleri,genital siğiller ve özellikle rahim ağzı kanserine sebep olan bir virüstür. Bu gün düzenlediğimiz seminerde bu virüs hakkında bir farkındalık oluşturmayı hedefledik.

Bu virüs özellikle kadınlarda enfeksiyon oluşturduktan yıllar sonra rahimağzı kanserine sebep olmaktadır. Bundan korunmak için en etkili yol kadınların her yıl mutlaka SMEAR testi yaptırmalarıdır. Bu test yapıldığı zaman virüsün oluşturduğu enfeksiyon kanser aşamasına gelmeden tespit edilir ve gereken tıbbi müdahalerle kanserleşme engellenebilir. Ayrıca HPV virüs enfeksiyonlarından korunmanın bir diğer yolu da aşı olmaktır. HPV aşısı ile enfeksiyonlar ve HPV ilişkili rahim ağzı kanseri önlenebilmektedir.

Bizlerden desteğini esirgemeyen Hastanemiz Başhekimi Doç.Dr. Savaş ÖZTÜRK ve tüm katılımcılara teşekkür ederim”şeklinde konuştu.

Yorumlar

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com