Ana Sayfa ELAZIĞ, SAĞLIK 15 Nisan 2019 186 Görüntüleme

FETHİ SEKİN ŞEHİR HASTANESİNDEN BİR İLK…

Share on :

Fethi sekin Şehir Hastanesinde avuç içi atar damarından giriş yapılarak stent takılan hastanın kalp damarı açıldı.

Ülkemizde sunulmakta olan dünya standartlarda sağlık hizmetlerinin bir üst aşamaya taşınması için hayata geçirilen Şehir Hastanelerinden biri olan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Elazığ halkına ve bölge illerine kaliteli sağlık hizmeti sunuyor. Hastane açıldığı günden itibaren fiziki ve teknolojik altyapısı ve sunduğu kaliteli sağlık hizmeti ile gerçekleştirdiği ilklerle adından söz ettirmeye devam ediyor.

Hastanede ilk defa uygulanan bir yöntemle bir hastaya avuç içinden girilerek anjio uygulaması yapıldı. Şiddetli göğüs ağrısı şikâyetiyle hastaneye başvuran 73 yaşındaki Hacıgül Karataş, Uzm. Dr.Onur Taşar tarafından muayene edildi ve tekrar anjio uygulanması gerektiğine karar verildi.

Hasta 1 ay önce kasıktan iki kez anjio olduğu için aynı yerden girilmesi sağlık açısından uygun görülmeyerek alternatif bölgeler hekim tarafından değerlendirildi. Alternatiflerin arasından hasta için en uygun giriş yeri ve yöntemi seçilerek operasyona karar verildi.

Ülkemizde daha önce uygulandığı tespit edilemeyen bir yöntem ile avuç içinden girilerek hastaya anjio uygulanarak damarına stent takıldı ve tıkalı olan damarı açıldı. Hasta bir gün takip edildikten sonra taburcu edildi.

Operasyonu uygulayan Uzm. Dr. Taşar, “Ülkemizde standart olarak Kasık, kol, el bileği, el üstü gibi bölgelerdeki atar damarlardan girilerek kalp anjiyosu ve damar açma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ancak bazı durumlarda bu bölgelerdeki atar damarlar anjio için uygun olmayabiliyor. Bu tür durumlarda Alternatif bir giriş yeri olan Ulnar arter distal bölgesi dediğimiz yeni bir giriş yolu kullanmak mümkün. Şuan dünyada çok az merkezde yapılan ve daha önce Ülkemizde yapılmamış olduğunu teyit ettiğimiz bu yolu biz de hastamızda kullandık. Son 1 ayda kasıktan 2 kez anjio olduğu için bu yolu tercih ettik ve başarılı olduk. Yöntem diğer giriş bölgelerine göre daha az ağrılı ve güvenli gözüküyor. Bu yöntemi uyguladığımız hasta sayısı yeterli sayıya ulaştığında bilimsel alanda da yayınlayacağız. Güncel tıbbi uygulamaları dünya ile eş zamanlı gerçekleştirmemiz için her konuda destek sağlayan başta Başhekimimiz Doç.Dr. Savaş Öztürk olmak üzere tüm yöneticilerimize ve tüm operasyon ekibimize teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com