Ana Sayfa ELAZIĞ, SAĞLIK 19 Aralık 2018 553 Görüntüleme

FARMAKOVİJİLANS EĞİTİMLERİ DÜZENLENDİ

İl Sağlık Müdürlüğü  tarafından, İlaçların güvenli bir şekilde kullanımlarının sağlanması, kayıt altına alınması ve yan etkilerinin azaltılmasına yönelik Farmakovijilans konulu eğitim düzenlendi.

Halk Sağlığı Hizmetleri’ne bağlı İlaç Eczacılık Birimi tarafından   Sağlık Müdürlüğü  toplantı salonunda düzenlenen eğitimlere; Sağlık Hizmetleri Başkanı  Uzm. Dr. Ramazan GÜRGÖZE, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Cihan TEKİN, Eczacılık Birim sorumlusu Ecz. Fatma SELVİ, Elazığ Aile Hekimleri Derneği ve Elazığ Eczacı Odası Başkanlığı yönetimi ile Müdürlüğe bağlı sağlık tesisleri ve Elazığ’da ki özel sağlık kurumlarının birim sorumlularından oluşan hekim ve eczacılar katıldı.

Belirli periyodlar halinde yapılan eğitim toplantılarında illerde yürütülecek olan Farmakovijilans Faaliyetleri İçin Standart Çalışma Yöntemi Esasları hakkında bilgilendirme yapılmasının yanı sıra ilaçların istenmeyen ve amaçlanmayan yan etkilerinin önlenmesine yönelik bilgi verildi.

Eğitimde, Dünya Sağlık Örgütü verilerinin de sıkça yer aldığı eğitimler sırasında yaşanılan advers etkilerin % 72’sinin önlenebilir olduğu vurgulanarak, ilaçların ortaya çıkan yan etkilerinin ivedi bir şekilde bildiriminin yapılmasının önemine değinildi.

Eğitimde katılan eczacılardan ayrıca; istenmeyen yan etkileri fazla olan ilaçlar da doz kısıtlaması ve ilacın geri çekilmesinin uygun durumlarda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacağı belirtilerek, tüm eczacıların Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu üzerinden (TİTCK) bildirim yapabilecekleri gibi, oluşan yan etkilerin Türkiye Farmakovijilans Merkezi’ne (TÜFAM) bildirmesi için  gerekli bilgilendirmenin yapılması istendi.

Yorumlar

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com