Ana Sayfa EKONOMİ, ELAZIĞ 28 Mart 2019 276 Görüntüleme

AV YASAĞI BAŞLIYOR

Share on :

Elazığ sınırları içerisinde yer alan Keban, Karakaya, Özlüce, Karakoçan Kalecik Baraj Gölü, Sivrice Hazar Gölü ve bunlara bağlantılı tüm akarsularda 2019 Yılı Su Ürünleri Avlanma Yasağı 01 Nisan 2019 tarihinde başlayacak. Av yasağı 01 Temmuz 2019 tarihinde sona erecek.

Vatandaşların su ürünleri av yasağı boyunca 241 16 16 – 241 17 17 nolu telefonlara ihbarda bulunabilecekleri,   şikayet ve ihbarda bulunanların ise kimliklerinin gizli tutulacağı bildirildi.

Tarım  ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada; bu dönem içerisinde koruma ve kontrol faaliyetlerinin daha etkin ve yaygın olarak yapılabilmesinin duyarlı vatandaşların işbirliği ile mümkün olacağının altı çizilerek İlimizin sosyal ve ekonomik yönden gelişmesinde büyük bir payı olan su ürünlerinin korunması ve geliştirilmesi yönünde alınan bu tedbirlerin etkili olabilmesi için, yasak sezonda avcılık, balık nakli ve satışı yapan şahısları gören vatandaşların; İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine, Belediye Zabıta görevlilerine, Emniyet ve Jandarma İhbar telefonlarına bildirmeleri hususunda gerekli hassasiyeti göstermeleri istendi.

YAPILAN AÇIKLAMADA AV YASAĞI BOYUNCA;

* Avlanma yasağı süresince olta ile avcılık da dahil olmak üzere istihsali yasaklanan su ürünlerinin her ne suretle olursa olsun avlanması, satışı, nakli ve imalatta kullanılması yasaktır.

* Yasak başlamadan önce avlanan, satışa sunulacak ürünler ile işleme değerlendirme ve muhafaza tesislerine konan ürünler için, yasağın başlamasından itibaren en geç 24 saat içerisinde İl Müdürlüğümüze başvuru yapılarak stok tespiti yaptırılması zorunludur. Stok tespiti yaptırılan su ürünleri, İl Müdürlüğünden izin alınmadan, kullanılamaz, satılmaz, nakledilemez ve ihraç edilemez.

* Tüm İçsularda su ürünleri avcılığının yasak olduğu dönemlerde balıkçı gemilerinin karaya çekilmesi zorunludur.

* İl Müdürlüğümüz ve tüm İlçe Müdürlüklerimiz avlanma yasağı döneminde su ürünleri koruma ve kontrol denetimlerinde Kanun ve Yönetmeliklerdeki yasak, sınırlama ve yükümlülüklere aykırı hareket edenler hakkında İdari Para Cezası uygulayacaktır.

* Suçların tekrarı halinde cezalar iki katı olarak uygulanır.

 

 

Yorumlar

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com