Ana Sayfa ELAZIĞ 14 Aralık 2018 375 Görüntüleme

AMATÖR DENİZCİ BELGESİ ELAZIĞ’DA VERİLECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından merkez teşkilatında yapılacak ve ücretsiz verilecek eğitim sonucunda başarılı olan vatandaşlara “Amatör Denizci Belgesi”  verilecek.

Konu ilgili Fırat Liman Başkanı Abdurrahman Türken tarafından yayınlanan açıklama şöyle:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı diğer alanlarda olduğu gibi denizcilik alanında da; hem bölgemizde hem de yurdumuzda denizciliği daha da geliştirebilmek ve insanımızın yüzünü denizlere çevirmek, ufukların ötesini görebilmelerini sağlamak amacıyla amatör denizcilikle ilgili temel eğitim programlarını başlatmış olup ülkemiz genelinde 71 Liman Başkanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın merkez teşkilatında yapılacak ve ücretsiz verilecek eğitim sonucunda başarılı olan vatandaşlarımıza Amatör Denizci Belgesi verilecektir.

Denizciliğimizi geliştirmek amacıyla Bakanlığımız, bazı şartlar için kolaylıklar getirmiş bulunmaktadır. Örneğin araba sürücü belgesi bulunanlardan ayrıca bir sağlık belgesi istenmiyor. Yine su araçlarımızı kullanırken seyir, can ve mal emniyeti ile kirliliğin önlenmesi vs. konularında da bazı temel bilgileri vermek amacıyla kısa bir eğitim verilecek ve hemen müteakiben bir sınav yapılıp daha sonra Amatör Denizcilik Belgesi düzenlenecektir.

Bu kapsamda: İç sularda 2014 yılında ilimizde kurulan Fırat Liman Başkanlığımız mevzuatsal ve altyapı çalışmalarını hızla tamamlayarak teknelere belgelendirme, sörvey ve denetim işlemlerinin yanı sıra gemi adamlarının belgelendirilmesine ve kıyı yapılarına yönelik çalışmalar yapmakta, bu çerçevede hem şehrimiz ve hem de bölge insanımızı su ile deniz ile buluşturmak adına Amatör Denizci Belgesi eğitimi ve sınavı ilimizde Liman Başkanlığımızda yapılacaktır.

Bakanlığımızın başlatmış olduğu ”Hedef 1 Milyon Amatör Denizci ”Projesi kapsamında, 2023’e kadar belli aralıklarla eğitim ve sınavlar yapılarak Amatör Denizci Belgeleri verilecektir.

Mevcut mevzuatımız gereği özel tekneler, Amatör Denizci Belgesi olmadan kullanılamaz. Bu belgeye sahip olanlar 24 m ye kadar özel tekneleri ister iç sularda ve isterse denizlerde kullanabileceklerdir.

Bu itibarla ara ara düzenlenecek olan eğitim programına katılım yapmak isteyenler, Fırat Liman Başkanlığımıza gelerek başvurularını yapabilirler. Eğitim programına dâhil olabilmek için gerekli olan belgeler; Dilekçe, kimlik fotokopisi, ehliyet fotokopisi ( ehliyeti olmayanlar için aile hekimliklerinden Amatör Denizci olabilir ibareli sağlık raporu almaları gerekir), 1 adet fotoğraf ve 32,10 TL tutarında bir harç olup sınavda başarılı olunması halinde alınacak olan belgenin geçerliliği, süresiz olacaktır.”

Yorumlar

İlginizi çekebilir

3 ŞAHIS GÖZALTINA ALINDI

3 ŞAHIS GÖZALTINA ALINDI

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com