Ana Sayfa BÖLGESEL, EKONOMİ 12 Nisan 2019 206 Görüntüleme

DOĞU ANADOLU TARIM, HAYVANCILIK VE GIDA FUARI AÇILDI

Share on :

Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarının 9.su Van’da açıldı.

Açılışa, Vali Mehmet Emin Bilmez, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, DAKA  Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, il protokolü, esnaf odaları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

Van Expo Fuar Ve Kongre Merkezinde 150 firmanın standının bulunduğu ve 11-14 Nisan tarihlerinde açık kalacak fuar ilk günde büyük ilgi gördü.

Fuarın açılışında konuşan Vali Mehmet Emin Bilmez, fuarların ve festivallerin ilin ekonomisine ve sosyal hayatına katkı sunduğunu belirterek, bu gibi girişimleri desteklediklerini ifade etti.

Van’ın tarım ve hayvancılık açısından önemli bir il olduğunu anlatan Vali Bilmez, Van’ın 3 milyon küçükbaş hayvanla Türkiye’de birinci olduğuna dikkat çekti. Vali Bilmez, geçmişte bu sayının 7,5 milyon olduğunu vurgulayarak, “Yaklaşık 22 bin kilometre karelik yüz ölçüme sahip olan ilimizin bu alanının yüzde 60’ı çayırlık ve mera olarak kullanılıyor. Bu potansiyeldeki bir ilde 3 milyon küçükbaş hayvanın olması bizim için ciddi bir eksiklik. Bu sayıyı yükseltmeliyiz. Kentte hep birlikte bir şeyler üretmek durumundayız. İşsizlik var. İnsanlara iş ve aş sunmamız gerek” dedi.

Devletin alt yapıyı hazırlayarak girişimcilere sunma görevi olduğuna dikkat çeken Vali Bilmez, “Özel sektördeki girişimcilerimize de düşen devletin alt yapısını hazırladığı mekânlarda üretimi gerçekleştirmek. Bugün 9. sunu düzenlediğimiz bu fuar daha önce çadırlarda halı sahalarda yapılıyordu. Ama bugün kentimizde en modern kentlerde bulunan fuar merkezleri ile yarışabilecek bir fuar alanımız var. Bunun kıymetin bilmemiz lazım. Kentimizin ekonomisine olumlu katkı sunacak  fuarlar düzenlememiz lazım. İlimizin sosyal ve ekonomik hayatına katkı sunacak her türlü girişimin yanındayız. Biz de ayrım yapmadan bu kentte taş üstüne taş koyana sahip çıkmalıyız. Van halkına fayda verecek iş yapana destek vereceğiz. Ancak aksini yapanın da karşısında duracağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Bilmez ve fuar organizasyonunu gerçekleştiren firma yetkilileri ile protokol açılış kurdelesini kesip stantları tek tek dolaştı.

 

Yorumlar

İlginizi çekebilir

GAĞAN COŞKUYLA KUTLANDI

GAĞAN COŞKUYLA KUTLANDI

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com