Ana Sayfa BÖLGESEL, EKONOMİ 6 Şubat 2019 713 Görüntüleme

DİYARBAKIR’IN “ÇILGIN PROJESİ” HIZ KESMİYOR

Diyarbakır’ın “Çılgın Projesi” olarak nitelendirilen ve 305 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Silvan Projesi’nin yapımı hızla devam ediyor.

Türkiye’nin en önemli projeleri arasında yer alan ve GAP’ın en önemli ayaklarından biri olan Silvan Projesi, Diyarbakır’da 305 bin kişiyi istihdama kavuşturacak.

Proje kapsamındaki 8 barajdan Pamukçay, Ambar, Kuruçay ve Başlar barajlarının yapımı tamamlanırken, Silvan Barajı’nda ise fiziki gerçekleşme yüzde 57’e ulaştı Silvan Projesi 305 bin kişiye iş sağlayacak, ekonomiye yıllık 1,3 milyar lira katkısı olacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce Diyarbakır’da verimli toprakları suyla buluşturup, vatandaşın refah seviyesinin yükseltilmesi için yoğun çalışma yürütülüyor. Bu kapsamda Türkiye’nin en önemli projeleri arasında yer alan ve GAP’ın en önemli ayaklarından biri olan Silvan Projesi ile Silvan ve Bismil ile Diyarbakır il merkezindeki tarım arazileri suya kavuşacak.

305 bin kişiye istihdam sağlayacak proje sayesinde Diyarbakır’ın kırsalında oturan vatandaşların gelirinde büyük artış olacak.

2 MİLYON 350 BİN DEKAR ARAZİ SUYLA BULUŞACAK

Kalkınmayı hedefleyen Silvan Projesi’nin 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşuyor.

Silvan, Pamukçay, Ambar, Kuruçay, Başlar, Kıbrıs, Karacalar ve Bulaklıdere barajlarının tamamlanmasıyla baraj rezervuarınlarda 7 milyar 300 milyon metreküp su depolanacaktır. Silvan Projesi’nin tamamlanmasıyla 2 milyon 350 bin dekar arazi suyla buluşacak.

Proje kapsamında inşa edilen Silvan Barajı 175,5 metre yüksekliğinde, ön yüzü beton, kaya dolgu sınıfında Avrupa’nın en yüksek barajı olma özelliğini taşıyor.

Projenin içerisinde yer alan en önemli barajımız olan Silvan Barajı’nın yapımı sürüyor. Silvan Barajı inşaatında fiziki gerçekleşme yüzde 57, dolgu hacminde ise yüzde 50 seviyesine ulaştı. Dolgu tamamladıktan sonra 2019 sonu itibariyle kamulaştırma çalışmalarına başlanacak. 2023 itibariyle tarım alanlarının tamamının sulanması hedefleniyor.

PAMUKÇAY’DA BU YIL SULAMAYA BAŞLANACAK

Suyu depolayacak 7 barajdan 4’ünün tamamlandığı, Silvan Barajı’nın yapımının hızla sürdüğü, diğer 3’ünün ise ihalesinin 2019 yılında tamamlanması hedefleniyor. Su tutulmasına başlanan Pamukçay Barajı’ndan bu yıl tarım alanlarına su verilecek.

Ambar, Kuruçay ve Başlar barajlarının tamamlandı, göl sahasındaki kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından bu yıl su tutmaya başlayacak.

Sulama proje inşaatları ise hızla devam ediyor. Kıbrıs, Karacalar ve Bulaklıdere ihaleleri gerçekleştirilecek. Silvan Barajından alınacak 213 metreküplük su 24 kilometre uzunluğunda Silvan ve Babakaya tünelleri ve 97 kilometre ana kanal ile Bismil, Silvan ve Diyarbakır ovalarına taşınacak. Silvan Projesi 305 bin kişiye iş saağlayarak ekonomiye yıllık 1,3 milyar lira katkı sunacak.

 

Yorumlar

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com