Ana Sayfa BÖLGESEL 29 Mart 2019 426 Görüntüleme

ÇUKURCA’DAKİ 400 YILLIK TARİHİ KALE EVLER TURİZME KAZANDIRILIYOR

Share on :

Hakkâri Valisi İdris Akbıyık, Çukurca İlçesinde 400 yıllık olduğu tahmin edilen tarihi kale evlerin restorasyon çalışmalarını başlattı.

Cumhuriyet Mahallesinde bulunan tarihi kale evler hakkında Kaymakam Temel Ayca ve ilgililerden bilgi alan Akbıyık, daha sonra butik otel ve belediye hizmet binasına dönüştürülecek olan evlerin restorasyon çalışmasını başlattı.

Tarihi kale evlerinin restorasyon çalışmalarının başlatıldığı programa, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Yasin Kalın, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mustafa Duruk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Vali İdris Akbıyık, “Burada bulunan taş evler Çukurca’mızın geleneksel yapısını, inşaatını gösteren kalıntı evler. Bunların hayata kazandırılması amacıyla hazırlanan taş evler projesi önemli. Yine buda Çukurca Kaymakamlığımız ve Çukurca Belediyemiz tarafından Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında yapılıyor. Buradaki 21 kale evden 7 tanesi ihale edilerek restorasyon uygulamasına hazır getirildi. Evlerden 5 tanesi butik otel ve kafeterya, 2 tanesi ise belediye hizmet binası olacak. İnşallah biz de Valilik olarak burada bir taş evi restore ederek kullanıma açacağız. Çukurca İlçemize turizm anlamında burası önemli bir değer olacak. Bu evler Çukurca’nın ekonomisine, sosyal, kültürel, turizm hayatına büyük fayda sağlayacaktır. İnşallah 4 ay gibi kısa bir sürede çalışmanın ilk etabı bitirilerek ondan sonrada çevre düzenlenmesi yapılacak. Buranın da hayırlı uğurlu olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

error: Content is protected !!
Tema Tasarım | Osgaka.com