DOLAR 32,9285 0.09%
EURO 35,8037 -0.21%
ALTIN 2.548,560,55
BITCOIN 2198020-1,17%
Elazığ
34°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

 
height="132" />  
Türk Tabipler Birliği’nden Hekimlere Bozkurt İşareti Uyarısı

Türk Tabipler Birliği’nden Hekimlere Bozkurt İşareti Uyarısı

ABONE OL
Tem 10, 2024 11:55
Türk Tabipler Birliği’nden Hekimlere Bozkurt İşareti Uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Tabipler Birliği (TTB), 9 Temmuz 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, son zamanlarda bazı hekimlerin sağlık hizmeti sunarken “bozkurt” işareti gibi siyasi kimliklerini belirten işaretler yaptıklarına dair görüntülerin basında ve sosyal medyada yer aldığını duyurdu.

TTB bu duruma ilişkin yaptığı açıklamada hekimlerin meslek ahlakı kuralları gereğince sağlık hizmeti sunarken yansızlıklarını korumakla yükümlü olduklarını vurguladı.

Açıklamada, TTB Hekimlik Andı’ndan ve Dünya Tabipler Birliği Cenevre Bildirgesi’nden alıntılar yapılarak hekimlerin hasta-hekim ilişkisinde yansız ve objektif davranması gerektiği belirtildi. Ayrıca hekimlerin insanlık onuruna ve kişilik haklarına saygı göstermesi gerektiği de vurgulandı.

TTB, tüm hekimlere ve sağlık kurumlarına “hekimin yansızlığı” ilkesini bir kez daha hatırlatarak, toplumda güveni korumak için siyasi kimliklerini ve kişisel değerlerini bir kenara bırakmaları gerektiğini ifade etti.

TTB’nin açıklaması, tıp mesleğinin etik ilkelerinin ve toplumda hekimlere olan güvenin önemini vurgulaması açısından önemlidir. Hekimler, tüm hastalara siyasi görüşleri, inançları veya diğer kişisel özellikleri ne olursa olsun eşit ve tarafsız bir şekilde sağlık hizmeti sunmakla yükümlüdür. “Bozkurt” işareti gibi siyasi semboller kullanmak, bu ilkeyle bağdaşmaz ve hasta-hekim ilişkisi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Açıklama ;Bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılandı. Bazıları TTB’nin siyasi bir tutum takındığını ve hekimlerin ifade özgürlüğünü kısıtlamaya çalıştığını savundu.

Ancak TTB açıklamasında hekimlerin siyasi görüşlerini ifade etme özgürlüğünün kısıtlanmadığı, ancak bu eylemlerin hasta-hekim ilişkisi içerisinde yapılmaması gerektiği açıkça belirtilmiştir.

Tartışmalar devam etse de, TTB’nin açıklaması tıp mesleğinin etik ilkelerinin ve toplumda hekimlere olan güvenin korunması açısından önemli bir adımdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.