DOLAR 32,9402 0.11%
EURO 35,8105 -0.19%
ALTIN 2.553,280,74
BITCOIN 2197593-1,24%
Elazığ
34°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

 
height="132" />  
Sağlık Personeli Hasta Olunca Rapor Verilmiyor!

Sağlık Personeli Hasta Olunca Rapor Verilmiyor!

ABONE OL
Tem 10, 2024 12:10
Sağlık Personeli Hasta Olunca Rapor Verilmiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SES İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Hava Akcan, personel eksikliği nedeniyle sağlık personellerinin aldığı doktor raporlarının hakem hastane yönlendirilmesine tepki gösterdi. Akcan, İzmir’deki sağlık personellerinin sorunlarını Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) değerlendirdi.

Akcan, Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık personelinin ayda 10-12 nöbet tutmak zorunda kaldığını belirterek, yoğun bakım ünitelerindeki personel eksikliğine dikkat çekti. 150-154 yataklı dört yoğun bakım ünitesinde, gerek hasta sağlığı gerekse çalışan sağlığı dikkate alınarak çalışma planının yapılması gerektiğini, ancak çalışanların 10 ila 12 arasında değişen aylık nöbetlerle karşı karşıya kaldığını söyledi. Bu durumun, çalışanlarda kuruma aidiyet duygusunun azalmasına ve tükenmişlik sendromunun artmasına neden olduğunu vurguladı.

Akcan, sağlık alanının genelinde eksik istihdam nedeniyle benzer sorunların yaşandığını belirterek, Bayraklı Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte diğer kurumlarda da benzer sorunların yaşandığını ve yataklı birimlerde gündüz dahi tek sağlık çalışanının hasta bakımına yetmek zorunda kaldığını ifade etti. Çalışanın izin, hastalık gibi durumlarının göz önünde bulundurularak planlama yapılması gerektiğini belirtti. Bayram tatilleri veya hastalık nedeniyle alınan raporların sağlık kurumunun savunması olamayacağını vurguladı.

Akcan, mevcut sağlık sisteminde hastaların müşteri olarak görüldüğünü, sağlık çalışanlarının ise sadece çalışmak için yaşayanlar sınıfına girdiğini söyledi. Yanlış yürütülen sağlık politikalarının ve koruyucu sağlık hizmetini öncelemeyen, sadece tedavi odaklı bir sistemin dayatılmasının sağlık çalışanlarının itibar kaybına, tükenmişliğe ve artan sağlıkta şiddet vakalarına neden olduğunu ifade etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.