HÜDA PAR Milletvekili Dinç: Gençlerin sorunlarını araçsallaştıran siyasi geleneği yıkarak onların Meclis’te sesi olacağız

HÜDA PAR Milletvekili Dinç: Gençlerin sorunlarını araçsallaştıran siyasi geleneği yıkarak onların Meclis’te sesi olacağız

HÜDA PAR Mersin Milletvekili Faruk Dinç, TBMM’de düzenlediği basın açıklamasında; madde bağımlılığı, gençlere evlilik kredisi, genç evlilik mağdurları ve süresiz nafaka, genç işsizlik konularına değinerek bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini açıkladı.

HÜDA PAR Gençlik Politikaları Başkanı ve Mersin Milletvekili Faruk Dinç; TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gençlere evlilik kredisi, genç evlilik mağdurları ve süresiz nafaka, genç işsizlik konularına değindikten sonra gençlere seslenerek “HÜDA PAR olarak daima yanınızda olacağız, sorunlarınızın çözümü için Meclis’te sesiniz olacağız, hangi adımlar atılması gerekiyorsa atacağız” dedi.

Açıklamalarına başlamadan önce idrak ettiğimiz mevlid kandilini tebrik eden Dinç, “26 Eylül 2023 Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece, yani bu gece Hz. Muhammed (sav)’in dünyayı teşriflerinin yıl dönümü olan Mevlid Gecesi’dir. Bu münasebetle aziz milletimizin ve İslam aleminin Mevlid Kandilini tebrik ediyorum. Sevgili Peygamberimizin kutlu viladetinin gerçekleştiği gün yeryüzü ne kadar O’nun nuruna müştak ve muhtaç idiyse bugün de aynı şekilde O’nun yol göstericiliğine, rehberliğine ve güzel ahlakına muhtaçtır. Hz. Resulullah, İslam ümmeti için hayat pınarıdır, ab-ı hayattır. İnsanlığın içinde kıvrandığı buhranlardan kurtuluşu için tek selamet sahilidir. O’nun getirdiği kutlu mesaja tabi olanlara ne mutlu!” ifadelerini kullandı.

“Gençlerin sorunlarını araçsallaştıran siyasi geleneği yıkarak onların Meclis’te sesi olacağız”

Bugünkü basın toplantısında ve bundan sonraki süreçte Meclis’te özellikle gençlerin sesi olmaya gayret göstereceğini belirten Dinç, HÜDA PAR Gençlik Politikaları Başkanı olarak gençlerinin sorunlarını gündeme getirip bu sorunların çözümü için kamuoyu oluşturmaya çalışacağını belirtti.

Gençlerin sorunlarını kısır siyasi tartışmaların gögesinde bırakmadan yeni bir yol haritası ortaya koyacaklarını ifade eden Dinç, “Gençlerin kendilerini mutlu ve huzurlu hissetmediği bir toplumun, bugünü de geleceği de aydınlık değildir. Buhranlar ve bunalımlar geçiren bir genç nesil, topluma ve geleceğe dair umut kaynağı olamaz. HÜDA PAR olarak memleketin güzel gençlerine kendilerini mutlu ve huzurlu hissedecekleri bir toplum ve gelecek inşa etmek için gece gündüz çalışıyoruz. Yeni dönemde bu çalışmalarımızın bir ayağı da Meclis olacak. Gençlerin sorunlarını kısır siyasi tartışmaların gölgesine bırakmadan yeni bir yol haritası ortaya koyacağız. Gençlerin sorunlarını araçsallaştıran siyasi geleneği yıkarak onların Meclis’te sesi olacağız her daim. Ve bilinenin aksine gençlerin siyaset kurumuna olan güvenini yeniden sağlayarak geleceğe umutla bakmalarını sağlayacağız.” dedi.

Gençliğe ve topluma ahlaki erdemleri ve manevi bilinci kazandırmayı, huzura giden sürecin olmazsa olmazı olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Dinç, “Biliyoruz ki toplumun materyalist anlayışla değerlendirildiği bir düzlemde kaoslar, kargaşalar ve huzursuzluklar eksik olmaz. Bu sebeple bizler, maddi kazanımların yanında gençliğimize ve toplumumuza ahlaki erdemleri ve manevi bilinci kazandırmayı, huzura giden sürecin olmazsa olmazı olarak değerlendiriyoruz. Bu girizgahtan sonra bugün gençlerin sorunlarına dair dile getireceğim hususları sizinle paylaşmak istiyorum; madde bağımlılığı, gençlere evlilik kredisi, genç evlilik mağdurları ve süresiz nafaka, genç işsizlik.” şeklinde konuştu.

“Madde bağımlılığıyla topyekûn bir mücadele ertelenemez bir sorumluluktur”

Madde bağımlılığı ve ahlaki yozlaşma, geleceğimizi ve neslimizi ciddi anlamda tehdit ettiğinin altını çizen Dinç, madde kullanımı sonrasında olacaklara ışık tutarak şunları söyledi:

“Bir milletin sahip olduğu genç nesil, o milletin en kıymetli hazinesidir. Bu hazineye sahip çıkmak, İslami ve insani sorumluluğumuzdur. Ne yazık ki gençliği ve nesli ifsad çalışmalarıyla bu hazine, bir bataklığa dönüştürülmek değersizleştirilmek istenmektedir. Özellikle madde bağımlılığı ve ahlaki yozlaşma, geleceğimizi ve neslimizi ciddi anlamda tehdit etmektedir.

Madde kullanımı gün geçtikçe çocuklar arasında yaygınlaşmakta, okul önlerinde uyuşturucu madde satışı yapıldığına dair şikayetler artmaktadır. TÜİK’in bu yılın ağustos ayında açıkladığı “Güvenlik Birimine Gelen veya Getirilen Çocuk İstatistikleri” raporunda “suça sürüklenen çocuklara isnat edilen suç türü dağılımında” uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, satmak veya satın almak üçüncü sırada bulunuyor. Önlem alınmazsa büyük bir ibret vesikası olarak takip ettiğimiz Amerika ve Avrupa’daki kendinden geçmiş, zombileşmiş, sokaklarda içler acısı halde görüntülenen gençlerin benzerini kendi sokaklarımızda, mahallelerimizde ve şehirlerimizde görmeye başlayabiliriz ki bazı şehirlerimizde bu görüntülere maalesef şahit oluyoruz.”

“Madde bağımlılığı sorunu siyaset üstü bir meseledir”

Madde bağımlılığı sorunun, siyaset üstü bir mesele olduğunu belirten Dinç, “Sadece polisiye tedbirler almak, madde bağımlılığıyla mücadelede yetersiz ve başarısız kalmaktadır. Toplumun tüm kesimlerinin bu konuda üst düzey bir duyarlılık geliştirmeleri ve madde bağımlılığıyla topyekûn bir mücadele içerisine girmeleri ertelenemez bir sorumluluktur. Diğer taraftan uyuşturucuyla mücadele, sadece sokak satıcılarına yönelik yapılan operasyonlarla sürdürülemez. Sokak satıcıları, bataklıktaki sinek mesabesindedir. Yapılması gereken, uyuşturucu baronlarına ve trafiğine yönelik ciddi adımlar atmaktır. Uyuşturucu trafiğinin önüne geçilmesi ve baronların bertaraf edilmesi, bu bataklığın kurutulması noktasında ciddi bir adım olacaktır. HÜDA PAR olarak madde bağımlılığıyla mücadele için gençlerimizin ve çocuklarımızın hayata yeniden kazandırılması için yuvaların dağılmaması için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Bu bataklığın kurutulması için elimizden gelenin fazlasını yapacağımızdan milletimizin kuşkusu olmasın.” dedi.

“Bugün yaşadığımız ekonomik kriz, gençlerin yuva kurmasını da epey zorlaştırmıştır”

Aile kurmak isteyen gençlerin ekonomik sebeplerden dolayı ciddi sıkıntılar yaşadığını dile getiren Dinç, “Toplumun nüvesi olan aile kurumu, sağlıklı olduğu oranda toplum salahiyetini muhafaza eder. Bugün yaşadığımız ekonomik kriz, gençlerin yuva kurmasını da epey zorlaştırmıştır. Yeni bir yuva, mutlu bir aile kurmak isteyen, yeni bir hayata kapı aralamak isteyen gençlerimiz bu konuda ciddi sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Gençlerin çok büyük bir kısmı evliliğin beraberinde getirdiği ekonomik yükü taşıyamayacağını düşündüğünden evlenmekten kaçınmaktadır. Bu nedenle evlilik yaşı artmaktadır, yükselmektedir. Evlenip yuva kuran gençler de uzun yıllar düğün aşamasında girdiği yüklü miktarda borcu ödemekle uğraşmakta ve bu borcu ödemekte zorlanmaktadır. Huzurlu ve mutlu bir hayat arzusuyla evlenen gençler, borç ödemeyle meşgul olmaktan evliliklerinde aradıkları huzuru bulamamaktadır.” diye belirtti.

“Devasa şirketler için futbol kulüpleri için var olan bütçe neden gençlere gelince olmasın?”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sürecinde dile getirdiği yeni evlenecek gençlere evlilik kredisinin kredi olarak değil, hediye olarak verilmesi önerisinde bulunan Dinç, “Seçim sürecinde Sayın Cumhurbaşkanı, yeni evlenecek gençlere 150 bin TL’lik evlilik kredisi verileceğini ve bu kredinin 2 yıl geri ödemesiz, 48 ay vadeli ve faizsiz olacağını belirtti. Biz de Genel Başkanımız Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu’nun da ifade ettiği gibi diyoruz ki; gelin, gençlere verilecek bu krediyi geri almayalım, gençlere evlilik hediyemiz olsun. Oluşturacağımız fonu, bu uygulamayı yapabilecek şekilde ayarlayalım. Gençlerin yüzünde tebessüme vesile olalım. Huzurlu bir ailenin ilk temel taşını biz atmış olalım.  Borç altına giren bazı firmalara ciddi hibelerin verildiğini veya borçları artan spor kulüplerinin vergi borçlarının bir kalemde silindiğini biliyoruz. Devasa şirketler için futbol kulüpleri için var olan bütçe neden gençlere gelince olmasın? Bu uygulamanın daha fazla geciktirilmeden hayata geçirilmesi çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Toplumsal örf ve teamüllere uygun olarak kurulmuş binlerce aile, sonradan açılan dava süreçleri ile dağıtılmıştır”

Genç evlilik mağdurları ve süresiz nafaka ile ilgilide konuşan Dinç, “Genç yaş akran evliliği nedeniyle yaşatılan haksız mağduriyetler devam etmektedir. Bir taraftan “kadının beyanı esastır” denilerek yuvalar dağıtılırken diğer yandan genç yaşta evlenen kadınların beyanının esas alınmaması büyük bir çelişkidir. Toplumsal örf ve teamüllere uygun olarak kurulmuş binlerce aile, sonradan açılan ve yıllarca süren dava süreçleri ile dağıtılmış, binlerce genç istismar suçlamasıyla cezalandırılmıştır. Eşleri sözde istismar suçlamasıyla mahkûm edilen ve kendileri çocuklarıyla birlikte büyük mağduriyetler yaşayan binlerce genç kadın, eşlerinin salıverilmesini talep etmektedir. Hükümet bu çağrıya daha fazla kulak tıkamamalıdır. Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde, eşleri cezaevinde olan kadınlarla defaaten görüşüp söz konusu mağduriyetleri giderme sözü veren yetkililer, verdikleri sözü tutmalıdır. Kanayan bir yaraya dönüşen bu sorunun çözümü sloganik yaklaşımlara kurban edilmemeli, gerekli yasal düzenleme bir an önce hayata geçirilmelidir.” dedi.

“Süresiz nafaka uygulamasına artık son verilmeli”

Süresiz nafaka uygulamasının gençleri evlilikten uzaklaştırıp meşru evliliklerin yerine nikahsız birlikte yaşama kültürünü dayattığını vurgulayan Dinç, “Diğer yandan birçok mağduriyetler yaşatan süresiz nafaka zulmü de hâlâ devam etmektedir. Sayın Aile Bakanı’nın süresiz nafaka konusunda yapmış olduğu açıklama mağdurları umutlandırmıştır. Süresiz nafaka uygulaması boşanmış eşlerin tekrar evlenip yuva kurmasına engel teşkil ederken aile kurumu da büyük oranda zarar görmektedir. Süresiz nafaka uygulaması gençleri evlilikten uzaklaştırırken meşru evliliklerin yerine nikahsız birlikte yaşama kültürü dayatılmaktadır. Süresiz nafaka uygulamasına artık son verilmeli, yerine değerlerimizle uyumlu kadını da erkeği de mağdur etmeyecek makul bir düzenleme getirilmelidir.” diye belirtti.

“Diplomalı işsizler kervanında bulan gençlerimiz, çareyi yurt dışına çıkmakta görüyorlar.”

Uzun yıllardır yatırımlardan mahrum bırakılan Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki gençlerin yurt dışına göç etmeye sebebiyet verdiğini söyleyen Dinç, “Ülke olarak yaşadığımız ekonomik kriz, toplumun tüm kesimlerini olumsuz anlamda etkilemeye devam ediyor. Özellikle üniversite mezunu gençlerin kendi ihtisas alanlarında istihdam edilememeleri, gençlerde ciddi bir rahatsızlığa neden olmaktadır. Büyük umutlarla başladıkları eğitim serüveninin sonunda kendilerini diplomalı işsizler kervanında bulan gençlerimiz, çareyi yurt dışına çıkmakta görüyorlar. Özellikle uzun yıllardır yatırımlardan mahrum bırakılan Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde gençlerin iş bulma konusundaki çabaları boşa çıkmaktadır. Mardin, Batman, Şırnak, Siirt ve Ağrı gibi illerimizde istihdam alanlarının azlığı, iller arası ve yurt dışı göçe sebebiyet vermektedir.” dedi.

“Umudumuzun göçüp gitmesine HÜDA PAR olarak razı olmadık, olmayacağız”

Üniversitelerde birçok fakülteye plansız bir şekilde, istihdam ihtiyacının üzerinde öğrenci alımının, yığılmalara ve eğitim hayatı sonrasında diplomalı işsizliğe sebebiyet verdiğini ifade eden Dinç, “Diğer taraftan Organize Sanayi Bölgelerinde ve zanaata dayalı mesleklerde çalıştırılacak işçi ihtiyacının da üst düzeyde olması, eğitimin doğru bir şekilde planlanmadığını ortaya koymaktadır. Son yıllarda sayıları artan Mesleki Teknik Liselerin daha da yaygınlık kazanması, genç işsizlik ve nitelikli iş gücü ihtiyacı sorununu çözmede katkı sağlayacaktır. Mesleki Teknik Liselerin toplumsal itibarının artırılması ve bu liselerden mezun olunduğunda sahip olunan zanaatın toplumsal açıdan saygınlığının sağlanması gereklidir.” diye belirtti.

HÜDA PAR olarak gençlerin daima yanında olacaklarını söyleyen Dinç, “Son olarak bugün yaşadıkları maddi krizin ve manevi bunalımın çözümü için umutsuzluk içinde bekleyen konusunda umutsuzluğa düşmüş genç arkadaşlarımıza şu çağrıda bulunmak istiyorum; Umutsuz olmayın. HÜDA PAR olarak daima yanınızda olacağız, sorunlarınızın çözümü için Meclis’te sesiniz olacağız, hangi adımlar atılması gerekiyorsa atacağız. Sorunlarınızın çözümü başka ülkelerde değil, bu topraklardadır. Bu memleketin umudu sizlersiniz. Umudumuzun göçüp gitmesine HÜDA PAR olarak razı olmadık, olmayacağız. Gençler, unutmayın; Umut sizde, çözüm HÜDA PAR’dadır!” dedi.