Betonun ömrü ne kadar?

Betonun ömrü ne kadar?

Betonun ömrü ne kadar sorusu, özellikle fay hattı üzerinde yer alan binalar, dolgu zeminde yapılan yapılar için oldukça önemlidir. Betonarme bir yapının ömrü ne kadar diye düşünenler, bunun kullanılan betonun ve demirlerin dayanıklılığı ile ilgisi olduğunu ve uygulamanın doğru yapılmış olmasını bilmelidir. Birçok uzman, betonarme binanın ömrü kaç yıldır sorusuna yaklaşık 45-50 yıl cevabını vermektedir. Betonun ömrünün, aslında 90-100 yıla kadar uzanabileceği bilinir.

Diğer yapı malzemelerine göre daha dayanıklı ve güvenli kabul edilmesinden dolayı günümüzde neredeyse bütün binaların yapımında beton kullanılır. Betonarme binaların ömrünü kısaltan bazı dış etkenler bulunsa da genel olarak uzun yıllar boyunca kullanılabilirler. Binanın inşası için tercih edilen betonun kalitesi de bu faktörlerden biridir. Ancak sadece beton değil, demir ve diğer malzemelerin de eksiksiz ve doğru bir şekilde kullanılmış olması gerekmektedir. Binalarda zamanla eskime meydana gelir ve bu durum insanların can sağlığı açısından bir tehdit oluşturur. Çünkü bilindiği üzere ülkemiz bir deprem bölgesidir. Aktif fay hatları üzerinde bulunması, binaların kalitesinin ve yaşının sık sık sorgulanmasına neden olur. Bundan dolayı çoğu insan, betonarme yapılar kaç yıl dayanır diye merak eder. Uzmanlar bir beton binanın ömrünün en fazla 45-50 yıl olabileceğini söyler. Günümüzde ise 25 yılı aşkın binalar, sağlamlık açısından riskli kabul edilir. 2000’li yıllarda inşa edilenler için böyle bir durum söz konusu değildir. Bir ev satın alırken veya kiralarken, binanın 1996-1997 yıllarından önce yapılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü bu binalar, yeni yapılanlara kıyasla daha az dayanıklılığa sahiptir.

Betonarme Binaların Ömrünü Neler Kısaltır?

Yapıların uzun yıllar sağlam kalabilmesi için çok sık çeşitli kimyasallara maruz kalmaması, aşınmaya neden olan işlemlerin yapılmaması, donma ve çözünmeye sık maruz kalmaması ve düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir. Korozyon, darbeler ve depremler ise betonun sağlamlığını azaltan başlıca nedenlerdir. Çevresel koşulların iyileştirilmesi, doğru malzeme seçimi ve düzenli bakım, betonarme binaların ömrünü uzatmayı sağlar.

BETON ÖMRÜNÜ NASIL UZUN TUTABİLİRİZ ?

Beton ömrünü uzatmak, betonun verimliliğini artırmak için su izolasyonu çok önemlidir. Bunun için de beton izolasyonunun doğru yapılması, su yalıtımı sağlanarak betonun sudan korunması gerekir. Geçirimsiz betonlar demir, çelik ve beton donatıyı korozyona ve dış etkilere karşı korur ve yapıların ömrü uzar. Bina yapımında ve sonrasında da yalıtım çok önemlidir.

Depremsiz, huzurlu günler temenni ediyorum.