Eskişehir’den Hataylı üreticilere fide desteği

Eskişehir’den Hataylı üreticilere fide desteği

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi’nde ekilen tohumlardan elde edilen sebze fideleri, Hatay’ın Defne, Antakya ve Samandağ ilçelerindeki çoğunluğu kadın olan depremzede üreticilere ulaştırıldı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, üretim alanlarında ürettiği yüz binlerce yerel tohumu, Türkiye’nin dört bir yanına hem tohum hem de fide olarak ulaştırmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri sonrası ağır yıkımın yaşandığı Hatay’da faaliyet gösteren çiftçiler için anlamlı bir destek sağlandı.  Çiftçilerin fide sıkıntısı yaşaması ve Eskişehir Yıldız tepe Kooperatifine ulaşmalarıyla birlikte çalışma başlatıldı. Yıldız tepe Kooperatifinin girişimiyle Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın Defne, Antakya ve Samandağ ilçelerine yaklaşık 32 bin sebze fidesi gönderdi.

Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Yerel Tohum Üretim Merkezi’nde üretilen pembe domates, kırmızı domates, salçalık biber, sakarı domates, tatlı kıl biber, köy biberi, dolmalık biber, demre biber ve patlıcan fidelerinden oluşan kamyon Hatay’ın Defne ilçesine ulaştı.

Burada Defne Belediyesi yetkililerine teslim edilen fideler, belediye ve Defne Kadın Kooperatifi aracılığı ile 38’i kadın olmak üzere 52 üreticiye dağıtıldı. Destek nedeniyle çok mutlu olduklarını ve fide konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade eden depremzede çiftçiler, “Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’e, Eskişehir Yıldıztepe Kooperatifi yetkililerine ve emeği geçenlere çok teşekkür ederiz. Fide bulmakta zorlanıyorduk. Özellikle yerel tohum olmasını çok istedik ve bu isteğimizi Başkanımız Büyükerşen ve ilgililer geri çevirmediler. Çok mutlu olduk. Bahçelerimiz, tarlalarımız boş kalmayacak. Ekmeye, üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: H.H.A