Bir Gün Değil Her Gün Zam Var

Bir Gün Değil Her Gün Zam Var

Gıda fiyatlarındaki artışlar durdurulamıyor. Fiyatları gören vatandaş ya gram gram alıyor ya da tezgâhtan eli boş dönüyor. Vatandaşlar ucuz ve kalitesiz gıda ürünlerine yönelirken, veresiye defterlerine de artık temel gıda ürünleri daha çok yazılıyor.

Hayat pahalılığı her geçen gün rekor tazeler hale geldi. Etiketlere ateş düştü Hal böyle olunca vatandaşlar etiketlere bakıp, elleri boş dönmek zorunda kaldı. Vatandaş , “Önceden gelip kilo kilo alıyorduk, şimdi fiyatlar böyle olunca alamıyoruz” dedi.

 DOYUMLUK DEĞİL TADIMLIK

  Fiyatlardan dert yanan bir vatandaş “Bir gün değil, her gün zam var. 60 senedir burada yaşıyorum, böyle rezalet görmedim” sözleriyle tepkisini dile getirdi. Eskisi gibi alışveriş yapamamaktan dert yanan Sevgi Hanım da, “Doyumluk değil de tadımlık alıyoruz” dedi.

Eskiden kiloyla alışveriş yaparken şimdi gramla alabildiğini veya hiç alamadığını dile getiren Ayşe Çalık da “Emekliyiz, elimiz boş dönüyoruz. Torunlarımın her istediğini alamıyorum. Önceden gelip buradan kilo kilo alıyorduk. Şimdi 250 gram, 250 gram alıyoruz…” ifadelerini kullandı.

Stoklar tükenirse fiyatlar yine artacak

Marketlerde domatesin kilogramı 17.90 TL’den, biberin kilogramı 17.95 TL’den, salatalığın kilogramı ise 9.90 TL’den satılıyor. Kapalı Çarşısı esnafından Feti Gün, fahiş fiyatlara ilişkin şunları söyledi: “Satışlar bu sene yüzde 60 düştü. Peynir fiyatları 79 liradan başlıyor, 115 liraya kadar… Eskiden 3-5 kalıp peynir alan şu an yarım kalıp alıyor. Canı her şeyden almak istiyor ama cebine bakıyor, parası yok, alamıyor. Yeni bir zam da kapıda. Elimizdeki stoklar bittikten sonra yaklaşık yüzde 35, yüzde 40 zam gelecek. 98 liralık peynir 120 lira olacak.”