Mangalın Maliyeti 500 lira

Mangalın Maliyeti 500 lira

Mesire alanları, yol kenarlarında görmeye alışkın olduğumuz mangal dumanı ve is kokularından artık eser yok. Dünya çapında yaşanan ekonomik sıkıntı vatandaşların mangal keyfine de olumsuz yansıdı. Et ve sebze fiyatları uçuşa geçince mangal yapmanın 5 kişilik bir aileye maliyeti 500 lirayı geçti.

Yazın gelmesiyle mangal sezonu açıldı. Hafta sonları mesireler, parklar ve ormanlık alanlar dolup taşarken geçtiğimiz yıllarda yol kenarlarında, çimenlerde görmeye alışık olduğumuz mangal keyfine daha seyrek rastlar olduk. Dumanlar içinde yapılan mangal ocakları artık tütmüyor. Alım gücünün azalmasıyla birlikte mangalın tadı kaçmış durumda. Çünkü 5 kişilik bir ailenin eti, içeceği, ekmeği, mangal kömürü ve ulaşım masrafı derken en az 500 lirayı gözden çıkarması gerekiyor.

EN BÜYÜK MALİYET ET

Son bir yılda neredeyse bütün gıda ürünlerine yüzde 100’ün üzerinde zam geldi. Buna karşılık alım gücü azaldı. Kırmızı ete gelen zamlar yüzde 100’ü bulurken, bugün bir kilo köfte marketlerde ortalama 130 liraya satılmaya başladı. 5 kişilik bir aile mangal yapmak istediğinde en az 1 kilogram köfte almak zorunda kalıyor. Dolayısıyla mangalda tavuk etinin ağırlığı artıyor. Ancak beyaz ete gelen zamlar da bütçeyi zorluyor. Bir kilogram ızgaralık tavuk için ortalama 100 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Buna piliç bonfile, baget ve kanat da dâhil edildiğinde sadece beyaz etin maliyeti 300 lirayı aşıyor. Daha makul bir fiyata mangal keyfi yapmak isterseniz bütün tavuk almak gerekiyor. Kilosu 35-40 lira olan bütün tavuğun 2 kilogram geldiğini düşündüğümüzde bile fiyat 80-90 lirayı buluyor. Tabii bunun harcıydı, baharatıydı, fiyat daha artıyor.

Mangal için sadece et almak yetmiyor. Ekmek, içecek ve karpuz da şart. 5 kişilik bir aile için 4 ekmek 4 pide 30 lirayı buluyor. Bugün 2,5 litrelik bir kola ise 20 liradan satılıyor. 5 litrelik iki şişe kolaya 40 lira ödemeniz gerekiyor. Buna 2 litrelik ayran eklerseniz maliyeti 60 lira.

MANGAL ARAÇ VE GEREÇLERİ EL YAKIYOR

Mangalın olmazsa olması mangal kömürünün kilogram fiyatı ortalama 15 lira. Bir mangal için ortalama iki kilogram harcama yapıldığı düşünüldüğünde 30 lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Mangal araç ve gereçleriniz yoksa işiniz daha zor demektir. Daha başlamadan 500 lira harcamanız gerekiyor. Masam, sandalyem olsun diyorsanız bir 500 lira daha gözden çıkarmak zorundasınız.