Gençlerin yüzde 97’si politikacılara güvenmiyor

Gençlerin yüzde 97’si politikacılara güvenmiyor

Bir araştırmaya göre gençlerin yüzde 97’si politikacılara güvenmiyor ve yüzde 90’ı gelecek kaygısı yaşıyor.

Bir Araştırma şirketinin yaptığı araştırmada , “Z kuşağı”na ilişkin yaptığı Araştırmada gençlerin yüzde yüzde 90’ının gelecek kaygısı yaşadığı belirlendi. Gençlerin yüzde 97’si politikacılara ve siyasi partilere güvenmediklerini ifade ederken araştırmaya katılanlar Türkiye’deki siyasetçileri, “gençlerin kendi potansiyellerini ortaya çıkarmasına engel” olarak görüyor.

Teknoloji ve sosyal medya ile yakından ilgilenen gençlerin yüzde 68.5’i sosyal medyada hiçbir siyasi lideri ve partiyi takip etmiyor. Politikacılara güvenin yüzde 3 düzeyinde kaldığı araştırmada, gençlerin yüzde 87’si “dünya lideri kim” sorusuna “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk” yanıtını veriyor.

GENÇLERE GÖRE TÜRKİYE’NİN SORUNU EKONOMİ

Gençlere göre, ülkenin en temel sorunları arasında “ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı” geliyor. “Türkiye’nin sorunları nelerdir” sorusuna gençlerin yüzde 71.6’sı “Ekonomi, zamlar, doların yükselmesi” yanıtını verirken, yüzde 12’si “eğitim sistemi”, yüzde 7.5’i “adaletsizlikler”, yüzde 6.1’i ise “Ülke yönetimi –  Recep Tayyip Erdoğan” dedi.

Araştırmada, “Bir gün içerisinde arkadaşlarınız ile aranızda en çok hangi konuları konuşuyorsunuz” sorusuna verilen yanıt yine ekonomik krizin göstergesi oldu. Gençlerin yüzde 38.7’si bu soruya “ekonomi, zamlar, geçim sıkıntısı” yanıtını verirken, yüzde 21.7’si “eğitim, okul, dersler, üniversite”, yüzde 14.5’i “siyaset”, yüzde 13.8 ise “gelecek ve iş hayatı” konularında konuştuklarını söyledi.

BAŞKA ÜLKEYE GİTMEK İSTİYORLAR

Araştırmaya göre; Türkiye’deki gençlerin yüzde 81’i yoksulluk ve açlık sınırı altındaki hanelerde yaşıyor. Yüzde 72.3’ü “fırsatım olsa başka bir ülkede üniversiteye” giderim diyor.

Gençlerin yüzde 70’i, sosyal medyadaki paylaşımlarından “korkuyor, çekiniyor, kaygı duyuyor.” Yüzde 87’si ise Türkiye’deki internet kullanımını pahalı buluyor. Araştırmaya göre gençlerin yüzde 92.8’i akıllı telefonu, “doğal bir ihtiyaç, günümüzün zorunlu bir gereksinimi” olarak görüyor.

‘FIRSAT EŞİTLİĞİ YOK’

Araştırmaya göre, gençlerin yüzde 85’i eğitimde fırsat eşitliği olmadığına, yüzde 79’u sağlıkta fırsat eşitliği olmadığına, yüzde 85’i yargıda eşitlik olmadığına inanıyor. Yüzde 79’u ise Türkiye’de basının özgür olduğunu düşünmüyor. Gençler, ekonomiyi eleştirdiklerinde aldıkları “Telefonunu göster” yanıtını da haksız buluyor.

Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 74.8’i ise “Sahip olduğunuz telefonun fiyatı ile yaşam koşulları arasında bir ilişki var mı” sorusuna, “Hayır. Ekonomik durumu iyi olmayanlar da şartlarını zorlayarak mecburen son model almaya çalışıyorlar çünkü bu bir ihtiyaç” karşılığını verdi.