DOLAR 33,0553 0.03%
EURO 36,0745 0.17%
ALTIN 2.558,59-0,10
BITCOIN 20750714,13%
Elazığ
26°

AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

 
height="132" />  
MÜSİAD Dost Meclisi Toplantısı Teknokent’te Gerçekleştirildi

MÜSİAD Dost Meclisi Toplantısı Teknokent’te Gerçekleştirildi

ABONE OL
Oca 26, 2022 19:14
MÜSİAD Dost Meclisi Toplantısı Teknokent’te Gerçekleştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Dost Meclisi toplantısı Teknokent’te gerçekleştirildi.

Toplantıya, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz ve üyeler katıldı. MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan, Teknoket’in Fırat Üniversitesine ve şehre kazandırdığı avantajlardan bahsederek Teknokent’i her zaman destekleyeceklerini belirtti.

Gürkan, “MÜSİAD olarak geleneksel hale getirdiğimiz dost meclisi toplantımızı şehrimizin ve üniversitemizin teknoloji yuvası olan bu hafta Fırat Teknokent’te gerçekleştiriyoruz. Teknokent bünyesinde barındığı yazılım, bilişim, elektronik, mekatronik, biyomedikal gibi birçok firmayı şehrimize bölgemize ve ülkemize kazandırarak önemli bir değer katmıştır. Teknokent, MÜSİAD ve bizler için önemli bir kurum. Burada üniversite hocaları ile onların yetiştirdiği öğrenciler ile birlikte şehrin girişimci insanlarıyla ortak akıl ve bilimsel aklı bir araya getirerek yeni buluşlar yeni imkânlar yeni teknolojiler yaratarak hem şehrimize hem bölgemize hem de ülkemize büyük bir katkı sunmakta. Burada ekonominin, kalkınmanın motoru olan üniversite sanayi işbirliğinin vurgulandığı teknik bilgi ve ileri teknolojinin hedeflendiği ileri teknoloji üretimlerin hedeflendiği ve üretim de AR-GE çalışanlarını teşvik edildiği merkezlerdir. Aynı zamanda Teknokent’te ki firmaların bazı avantajları var. Vergi avantajları var. Buradaki firmaların elde etmiş oldukları ürünleri ticarileştirirken kazançlar üzerinden kurumlar vergisi ve katma değer vergisi muafiyetleri var. Çalışan personellerin gelir vergisi istisnası, SSK primlerinin işveren hissesi istisnası, damga vergisi istisnası ve birçok vergi avantajları bulunmakta. MÜSİAD olarak bizler bu tür kurum ve kuruluşlarla sürekli işbirliği içerisinde olacağımızı bu tür kurumları her zaman destekleyeceğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, MÜSİAD’ın her zaman yanlarında olduklarını belirtti.

AKIN: MÜSİAD’I HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRDÜK

Akın, “Bugün MÜSİAD ailesiyle bu toplantıyı organize etmemizin en temelinde Üniversitemizi ve Teknokent ile birlikte MÜSİAD ailesine tanıtmak. Yakın zamanda üniversitemiz araştırma üniversitesi oldu. Araştırma üniversitesi olmanın şehrimize neler getirdiği, üniversitemizin ne tür kabiliyetlere sahip olduğu bunların toplam tarafından iş dünyası tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamak için topluma anlatmak gerektiği kanaatindeyiz. Onun için bugün aramızda üniversitemizin üst düzey yöneticileri var. Rektör yardımcımız sayın Prof. Dr. Mehmet Yılmaz hocamız var Genel Sekreterimiz Sinan Akpınar hocamız var onlar aracığı ile üniversitemizi tanıtacağız. Fırat Teknokent’te ki gelişmelerden bahsedeceğiz. Bu kurumlar tabi Elazığ’ın dolayısıyla sizlerin kurumları. Sizler sayesinde biz gelişebilir sizler sayesinde var olmayı sürdüreceğiz onun için biz MÜSİAD’ı her zaman yanımızda gördük. Çok uzun zamandır MÜSİAD ailesi ile işbirliği içerisindeyiz. Her zaman MÜSİAD bizim yakın destekçimiz arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Fırat Üniversitesinin araştırma üniversitesi olmasıyla önemli bir başarı elde ettiğini dile getirdi.

YILMAZ: FIRAT ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE’DE İLK 20 ÜNİVERSİTE ARASINA GİRME BAŞARISINI GÖSTERDİ

Yılmaz, “Fırat üniversitesi bildiğiniz üzere yakın zamanda araştırma üniversitesi oldu Türkiye’de ilk 20 üniversite arasına girme başarısını gösterdi. Fırat Üniversitesinin bu başarısı sadece akademisyenlerin başarısı olarak algılanmamalıdır. Bu başarısı Elazığ’daki kamu kurumların, sanayicilerin, ticaret erbapları ile gerçekleşmiş bir başarıdır. Bu noktada Fırat Üniversitesinin araştırma üniversitesi olması gerçekten çok önemli bir başarı olmakla birlikte araştırma üniversiteleri arasında kalıcı olmak daha büyük bir başarı daha zor bir durumdur. Bunu devam ettirmek bunu daha da geliştirmek üniversitemizi, şehrimizi daha ileriye taşımak için üniversite sanayi işbirliğini daha iyi bir noktaya, üniversite sektör işbirliğini daha iyi bir noktaya taşımamız gerekmekte. Yapılacak bu etkinlikle birlikte üniversite sanayi işbirliği projelerinin ortaya çıkacağını hem sanayicilerimizin, ticari erbaplarının ihtiyaç duyduğu Ar-Ge faaliyetlerin gerçekleştirileceğini aynı zamanda da üniversitemizin bu noktada iyi bir noktaya taşınmasında faydalı işler ortaya çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.