Anestezili MR Çekimleri Şehir Hastanesinde

Anestezili MR Çekimleri Şehir Hastanesinde

Sağlıkta yeni bir hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi hizmetlerine bir yenisini daha ekledi.

MR çekimini yaptıramayan, nefes darlığı, bayılma, korku, kaygı, endişe gibi durumları yaşayan hastalara anestezili MR çekimlerine başlanıldı.

Anestezili MR çekimleri; bebekler, çocuklar, fobisi olan yetişkinler, bunama durumu olan yaşlılar, mental retarde olan ve belirli bir pozisyonda uzun süre kalamayacak olan hastalar için uygulanıyor. Bu yöntemle hastanın vücuduna verilen anestezi sonucunda hasta uyku durumuna giriyor ve MR tüpüne uyurken sokuluyor. Böylece hastanın her ne sebepten olursa olsun hareket etme durumu da engellenmiş oluyor.

Kapalı alan korkusu gibi nedenler yüzünden MR çekimini yaptıramayan, tanı ve tedavileri geciken hastalara bu yöntemin önemini anlatan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Onur HANBEYOĞLU, “ MR kapalı bir ortamda yapıldığı için kapalı ortam fobisi olan hastalarımızın işlemden çekinmeleri, dolayısıyla da hastalıklarının tanı ve tedavisi gecikebilmektedir. Biz bu tür fobisi olan ya da mental retarde olan, bir takım nörolojik problemleri olan hastalarımıza bu işlemi sedasyon dediğimiz yarı uyku halinde anestezi uygulamasıyla gerçekleştirebiliyoruz. Hastalarımız ağrı duymadan ya da korku hissine kapılmadan rahatlıkla bu işlemi yaptırabilmektedirler’.