Prof. Dr. Süleyman Serdar KOCA iltihaplı eklem romatizması hakkında bilgiler verdi

Prof. Dr. Süleyman Serdar KOCA iltihaplı eklem romatizması hakkında bilgiler verdi

Fırat Üniversitesi Hastanesi iç hastalıkları Anabilim Dalı/Romanoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Serdar KOCA iltihaplı eklem romatizması hakkında bilgiler verdi.

KOCA, “halk arasında meşhur adıyla iltihaplı eklem romatizması( romatoid artrit), hastalığının çok nadir görünmeyen bir hastalık olduğunu, romatolojik poliklinik ünitelerindeki hasta hizmetlerine bakıldığında en sık başvuru sebebinin romatoid artrit olduğunu dile getiren KOCA, romatoid artrit hastalığının özellikle orta yaş hanımları etkileyen eklemlerde ağrı, eklemlerde ağrı ile beraber şişlikle nükseden bir hastalık olduğunu, genelde hastaların ağrılarının sabah saatlerinde çok daha belirgin olduğunu ancak yarım saat bir saat geçtikten sonra tutukluklarının ağrılarının geçtiğini, çok rahat ettiklerini günlük aktivitelerini yerine getire bildiklerini dile getiren KOCA, maalesef bu yönüyle hastalığın geri plana atıldığını, hastaların nazarında böyle bir hastalık olmaz vakit geçtikçe şikâyetlerin artması gerekir kendi kendine hastalık geçmez” gibi yorumlarla hastaların polikliniğe geç başvurabildiklerinin altını çizdi.

 

Prof. Dr. Süleyman Serdar Koca, tabiri caizse kalede gördüğümüz golü geri çıkaramayacağımızı bu hastalık konusunda daha dikkatli ve hassas davranmamız gerektiğini söyleyen KOCA, bu hastalıktan kurtulmasın en yegâne yolunun olabildiğince erken tanı, olabildiğince tedaviyi erken alma olduğunu belirten KOCA, küçük eklemlerde ağrı şişlik var ise, sabahları yarım saatten fazla tutukluk olduğunu hissediyor vücudumuzu tam esnek hareket ettiremiyorsak, hareket ettikçe yavaş yavaş ısındıkça eklemlerin açıldığını görüyorsak, bunun romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) olma olasılığının yüksek olduğunu, bu nedenle bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini vurguladı.