Üniversite-Çiftçi buluşması

Üniversite-Çiftçi buluşması

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Üniversite-Çiftçi buluşması kapsamında Timac Agro Ltd. A.Ş’nin desteğiyle Yeşilyurt Belediyesi Gedik Sosyal Tesislerinde ‘Kayısı Yetiştiriciliğinde Gelişmeler’ konulu toplantıda bir araya geldiler.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım GÜNDÜZ yapmış olduğu konuşmasında Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun BAY KARABULUT’un selamlarını ileterek, Rektör Karabulut’un kendilerinin sahada üreticiler ile buluşarak bilgi alışverişinde bulunmalarının ülkemiz tarımı bakımından oldukça önemli olduğunu vurguladığını belirterek, artık girdi maliyetinin giderek arttığı tarımsal faaliyetlerde bilinçli üretim yapmak bir zorunluluk olduğunu bildirdi.

Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Bayram Murat ASMA, ‘Kayısı Yetiştiriciliğinin Tarihçesi ve Güncel Gelişmeler’, Prof. Dr. Hüseyin KARLIDAĞ, ‘Küresel İklim Değişiklerinin Kayısı Yetiştiriciliğine Etkileri, Dr. Öğrt. Üyesi Erçin OKSAL, Kayısı Yetiştiriciliğinde Hastalık ve Zararlı Kontrolü, Dr. Öğrt. Üyesi İbrahim Halil YANARDAĞ, ‘Bitki Beslemede Güncel Gelişmeler’ ve TİMAC AGRO firmasından Ziraat Mühendisi Burcu DEMİROK, ‘Bitki Beslemede Yeni Nesil Gübreler’ başlıklı sunum yaparak üreticilerin bilinçli üretim yapmaları hususunda bilgi alış verişinde bulundular.

Üreticiler bu bilgilendirme toplantılarından memnun olduklarını, bu etkinliklerin daha sık yapılması gerekliğini bildirerek Ziraat Fakültesi yetkililerinde teşekkür ettiler. Ayrıca bilgilendirme toplantısına Kayısı Araştırma Enstitüsünden Ziraat Mühendisi Yusuf BAYINDIR ve Malatya İl Tarım Müdürlüğünden Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünden Badin KILIÇ katılarak paydaş birlikteliğine örnek oluşturdular.