Anadolu’nun Türklerin 1000 Yıllık Vatanı Söylemi Yanlıştır

Köşe Yazıları

30 Ağustos Zafer kutlamalarında her yıl olduğu yine hata yapıldı. Anadolu’nun 1000 yıllık vatanımız olduğu ifade edildi. Bu tanı veya teşhis bir kez daha tarihimizi bilmediğimiz sonucunu ortaya koydu.

Tarih insanlarımızın gerçekleriyle bilmesi gereken , tabiatıyla okumayanların ve araştırmayanların harcı olmayan bir alandır .Netice olarak bu gibi insanların tarih mevzunda ahkam kesmeleri ,kurtların ağaçları yiyerek parçalamarı gibi millet tek kavramını etnik parçalara böler.

MÖ 2250 yılı; Mezopotamya’da kurulu Akkad devleti ile merkezi Hatuşaş (Çorum-Boğazköy) Hitit( Eti) devletinin savaşına sahne olan abidebir zamandır. Akkadlar 17 kral ile bir mücadeleye girer. Savaş Akkad kralı Naram- Sin tarafından Şartamhari ( kralın mücadelesi) metni olarak yazılmıştır. Günümüze 3 nüsha olarak gelen Şartamhari metninin bir nüshası Mısır Tel el Amarna’da, diğer ikisi ise Babil ve Hatuşaş’ta bulunmaktadır.  Akkad istilasına direnen 17 Anadolu krallığından biride “ Türki Kral İlşu-Nail’de. (Türk devleti) 17 inci krallığın metindeki sıraya göre 15 inci sırada yer olmaktadır.

Yani Türklerin Anadolu’daki mevcudiyeti MÖ 2250 yoluna dayanır. Ve pek tabi 2250 yılının öncesi olan asırlar vardır. Anadolu’nun Türklerin 1000 yıllık vatanı söylemi yanlıştır.

Hülasa bu konuda Profösör Dr Ekrem Memiş gibi diğer tarihçilerde araştırmalar yaparak; bu gerçeği aydınlığa çıkarmalıdırlar.

Saygılarımla….

YAVUZ KUZGUN
Yazarın Tüm Yazılarını Görmek İçin TIKLAYINIZ