TİCARİ TERİMLER KILAVUZU İŞ DÜNYASININ HİZMETİNDE

TİCARİ TERİMLER KILAVUZU İŞ DÜNYASININ HİZMETİNDE

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından, aralarında Fırat Teknokent Koordinatörü Prof.Dr. Erhan Akın’ında bulunduğu komisyon tarafından Dijital Terimler Kılavuzu hazırlandı. 300’den fazla terimin yer aldığı kılavuz https://www.digital-glossary.com/ sitesinde iş dünyası başta olmak üzere, mesleği veya yaşantısı dijitalleşmeyle kesişen herkesin istifadesine sunuldu.

İş Dünyası ve İlgili Tüm Kesimler İçin Önemli Bir Hizmet…

Fırat Teknekent Koordinatörü Prof.Dr. Erhan Akın Dijital Terimler Klavuzu’nun Elazığ TSO Üyesi işletmeler başta olmak üzere ilimiz iş dünyası ve ilgililer tarafından kullanılmasının yararlı olacağını ifade etti. Akın verdiği bilgide, “Fabrikaların, üretimin, makinelerin, lojistiğin ve müşterilerin bilgi iletişim teknolojileri yardımıyla akıllı ve hızlı bir şekilde ağ ortamında bağlanması, sosyal ve iş hayatını ülkeler ve işletmeler üstü bir aşamaya taşımıştır.

Bu büyük ve karmaşık durumun hızlı ve doğru bir şekilde bertaraf edilebilmesi dijitalleşmenin odağını oluşturan önemli kavramlara hâkim olmakla mümkündür. Dijital dünyayı kullanıcılara daha anlaşılır kılabilmek amacıyla, bu sözlük nitelikli kılavuz kitapçığında çeşitli uluslararası kaynaklardan önemli dijital kavramlara yer verilmiştir. Biz, dijitalleşmenin önemli terimlerinin kavranmasının dijital dönüşümün temel taşı olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle çalışma Türk iş dünyasına ve mesleği veya yaşantısı dijitalleşmeyle kesişen herkese yararlı olacaktır.

Ben bu çalışmayı yapmamıza vesile olan Makine İhracatçıları Birliği Başkanımız Sayın Kutlu Karavelioğlu ile ekip arkadaşlarımız Sayın Ömür Demir Kızılarslan ve Sayın Mehmet Kudret Ceran’a teşekkür ediyorum. Üretim ve ticaret alanlarıyla birlikte dijitalleşme ile kişilerin hayatına giren 300’ün üzerinde kavramı içeren hizmet, temel kavramların yanı sıra 400 civarında ilişkili kavramı da ele alıyor. Digital Glossary internet adresinden on-line olarak ulaşılabilen Kılavuz, Türkçeleşmiş terimleri İngilizce ve Almanca karşılıkları ve kaynaklarıyla birlikte veriyor. İş dünyasının yeni süreçleriyle yeni teknolojik kavramların nasıl buluştuğu ve birbirini tamamladığı sorusunun yanıtları, zengin görsel içerikle ve kullanıcı dostu bir yazılımla sunuluyor.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Üyelerimiz başta olmak üzere ilimiz iş dünyası ve tüm ilgili tarafların Dijital Terimler Kılavuzuna https://www.digital-glossary.com/ sitesi üzerinden ulaşabileceklerini belirtir, çalışmanın iş dünyamıza hazırlı olmasını dilerim” dedi.