GENÇ GİRİŞİMCİDEN, BAŞARININ SIRLARI

GENÇ GİRİŞİMCİDEN, BAŞARININ SIRLARI

Haber/Röportaj: Zübeyde Duran

Yaklaşık bir yıldır tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüs pandemisi hem üreticileri hem de tüketicileri e-ticaret yöntemiyle daha fazla alışveriş yapmaya yöneltti.

Hepinizin dikkatini çekmiştir, kullandığınız sosyal medya adresi veya uygulamalarda mutlaka e- ticaret firmalarının reklamları ile karılaşıyorsunuz.

Konuyu yerinde incelemek ve bilgi almak amacıyla Elazığ Büyükbey Yöresel firmasının sahibi genç girişimci Umut Ahmet Büyük beyin misafiri oldum. Kendisine şahsım ve gazetemiz adına güler yüzlü sohbeti ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyorum.

Umut bey merhaba, sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, 1993 Elâzığ doğumluyum. İlköğretim ve liseyi Elazığ’da yükseköğrenimimi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümünde tamamladım ve sonrasında iş hayatına sıfırdan kendi çabalarım ile başladım.  Baba mesleğim olduğu için sekiz yaşımdan beri bu sektörün içerisindeyim. Kozmetik, tarım, gıda ve ulaşım sektöründe hizmet veriyoruz. Amacımız Doğu Anadolu Bölgesinden Türkiye ve Avrupa’yı kozmetik, tarım ve gıda ürünlerimizle tanıştırmak. Bu başarının yüzde altmışını sağlamış durumdayız, istediğimiz ivmeyi 2024 senesinde yakalamayı planlıyoruz.

İşletmeniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

İşletmemiz Büyükbey adı altında 1956 yılında dedem Ahmet Büyük tarafından kurulmuştur. Toptan, perakende ve e-ticaret satışlarımız ile günümüze kadar bölgemiz, Türkiye geneli ve Avrupa geneline hizmet vermektedir.

Satışını yaptığınız ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kendi üretimimiz olan ürünlerimiz; tarım alanında atalık 48 çeşit yerli tohum, gıda alanında salamura peynir, tulum peyniri, salça, tahin, pekmez ve kozmetik alanında saç bakım serumları, şampuan çeşitleri, bitkisel sabun çeşitleri, cilt bakım maskelerinden oluşuyor.

Peynir dünyada tüketilen gıdalar arasında ilk sıralarda yer alıyor sabah kahvaltısından tutun akşam yemeğinizde ve meze sofralarında sıklıkla karşılaştığımız bir besin maddesidir. Bu sektörde dünya genelinde büyük bir boşluk söz konusudur. Amacımız bu boşluğu hijyen, lezzet ve doğallık öğelerinin desteğiyle doldurmaktır ve gerek Türk insanı gerekse diğer ülkelerdeki insanların damak tadına uygun ürünler üretmek ve onlara ulaştırmaktır.

Ürünlerimizden sağladığımız müşteri memnuniyetinin en önemli etkeni doğallıktır.

Doğallığa konu gelmişken tarım sektöründe atalık sebze tohumlarımızı Elâzığ merkeze bağlı Aşağı Demirtaş köyünde uzun yıllardır çoğaltıp Türkiye ve Avrupa geneline ihracını sağlıyoruz. Atalık tohum, kuşaklar öncesinden kalma doğal tarım yöntemleri ile üretilen genetiği ve DNA’sıyla oynanmamış yüzyıllardır Anadolu’da üretilen tohumlardır.

Gıda sektörü riskli bir sektördür hele de yurtdışına ürün gönderimi sağlıyorsanız… Çünkü bunun bir lojistik süreci vardır ve her zaman istenilen süreçte hedefe ulaşılmayabiliyor. Peynir ve diğer gıda ürünlerimiz Türk Gıda Kodeksine uygun üretilmektedir, amacımız söylediğim gibi insanlara eski doğal lezzetleri ulaştırmaktır.

Sizce Girişimcilik nedir?

Girişimcilik sadece bir işe girişmek değildir, bir şeyler üretmek demektir. Aksi halde o kişiye girişimci denilmemelidir.

İnternetten alışveriş yapmak isteyenlere ne önerirsiniz?

E-ticaret, yüz yüze birebir satıştan daha zordur. Günümüzde e-ticaretten yapılan alışverişlerin yüzde sekseninden müşteri memnun kalmamaktadır. İnternet alışverişi yapan kişilere tavsiyem firmayı araştırmaları ve gerekiyorsa, imkânları varsa o firmanın varlığından emin olmalarıdır.

Sizce E-Ticaret girişiminde olmazsa olmaz nedir?

E-ticaret alışverişlerinde olmazsa olmaz en büyük unsur sabırdır. Sonuçta karşınızdaki müşteri sizi tanımıyor, siz de onu tanımıyorsunuz. İlk kez diyaloğa geçiyorsunuz. Bana göre satış müşterinin size ilk yazdığı anda veya alo dediğiniz saniye başlıyor ve bitiyor. Bu konuda Halkla İlişkiler Departmanımıza büyük işler düşüyor. Siparişin ilk alınma anından müşteriye ulaşımına kadar takibi yapıldıktan sonra müşterilerimizle iletişime geçilerek sıkıntı olup olmadığı teyit ediliyor. Oluşabilecek sorunlar anında tespit edilerek çözüme kavuşturuluyor.

İş hayatınızda sizi en çok mutlu eden şeyler nelerdir?

İş hayatında beni en çok mutlu eden şey müşterilerimizin ürünlerimizden duyduğu memnuniyet ve geri dönüşlerinin yanı sıra çalışma arkadaşlarımın kendi başarılarını gördükçe başarıya doyumsuz olmaları ve firmanın birer ortağıymış gibi çaba sarf etmeleridir.

E-ticaret ailemiz gün geçtikçe çoğalıyor, her gün bizimle evinde oturduğu yerde satış yaparak kendi maaşını kendisi çıkaran birçok arkadaşımız ekleniyor.

Yüzyüze ticaretin yanı sıra e-ticarette yakaladığınız başarının sırrı nedir?

Satışlarımızın %80’lik dilimini e-ticaret yöntemiyle gerçekleştiriyoruz.

E-ticaretteki başarımızın en büyük sırrı müşterilerin ne istediğini anlayıp isteklerine cevap verebilmektir. Firma müdürümüz Bayram beyin yanı sıra müşterilerimizin birçoğu ile firma sahibi olarak ben de görüşüyorum. Sadece satış yapıp işi maddi olarak görmüyoruz. Müşterilerimizin tüm sorularına tatmin edici cevaplar vererek kafalarındaki soru işaretlerini kaldırıyoruz. Müşteri memnuniyeti firmamızın en önem verdiği konulardan biridir. Bu sayede müşterilerimiz ile birlikte çok büyük bir aile olduk.

İş hayatında başarılı olmak için neler tavsiye edersiniz?

E-ticaret yapan arkadaşlara tavsiyem sabırlı ve kibar olmalarıdır. Karşınızdaki kişi para ödeyecek sonuçta en ufak detayına kadar öğrenmeyi istemesi en doğal hakkıdır.

Sektördeki veya sektöre girmeyi planlayan arkadaşlara en büyük tavsiyem hayallerinin peşinden koşmalarıdır… Armut pişip ağzınıza düşmüyor. Bu devirde armutu kendiniz olgunlaştırıyorsunuz. Bu armut olgunlaşmadan önce mutlaka markalaşın, yaptığınız her işi markalaştırın yoksa o armutu başkaları yer.