ELAZIĞ TSO’dan EĞİTİM SEKTÖRÜNE DESTEK TALEBİ

ELAZIĞ TSO’dan EĞİTİM SEKTÖRÜNE DESTEK TALEBİ

Elazığ TSO 14. Meslek Grubu içerisinde yer alan Eğitim Sektörünün sorunları Elazığ TSO Meclis Başkan Vekili ve Eğitim Sektör Başkanı Veli Aksu tarafından hazırlanan rapor ile TOBB’ye takdim edildi. Raporda kapanma sürecinde yer alan sektörlere sağlanan desteğin Eğitim Sektörüne de uygulanması talep etildi…

Süreçte En Büyük Mağduriyeti Eğitim Sektörü Yaşıyor…

Pandemi sürecinde yaşanan kapanmalarla birlikte devletin sağlamış olduğu desteklerden Özel Öğretim Kurumlarının istifade edemediğini belirten Aksu, “Bilindiği gibi 2020 yılından başlayarak bugüne kadar Özel Eğitim Kurumları pandemi nedeniyle bir çok sektörle birlikte kapanmıştır. Devletimiz Ocak ayı itibarı ile kapanan işletmeler için bir destek mekanizması başlatmış ancak, Özel Eğitim Kurumlarını bu destek dışında bırakmıştır. Oysa bu süreçte en büyük mağduriyeti bizim sektör yaşamıştır. Çünkü çok ciddi manada yatırım ve istihdam gerektiren bir alan olan Eğitim Sektörü kapanmaya rağmen ne idarecilerini, ne öğretmenlerini, ne hizmetlilerini, nede servis ve tüm faaliyet alanını kapsayan personel ve hizmet sözleşmelerini iptal etmemiştir. Hiçbir geliri olmayan Özel Eğitim kurumlarımız bu süreçte kendi öz kaynakları ve imkanları ile bugüne kadar gelebilmiştir. Ancak Ülke gelenide çok ciddi manada sektörel sorunların baş gösterdiği ve iflasların başladığını üzülerek görmekteyiz. İlimizde tüm Özel Öğretim Kurumlarımızla birlikte öncelikli talep ve beklentilerimizi Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’na sunarak bu taleplerimizin TOBB öncülüğünde Milli Eğitim Bakanlığı’na takdim edilmesini arz ettik. Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Asilhan Arslan her sektöre olduğu gibi bizim sektörümüze de özel bir önem vermekte ve bu talebimizi TOBB’ye ileterek çözüm talebimizi ileterek takip sürecini başlatmıştır. Kendilerine tüm sektör temsilcilerimiz adına teşekkür ediyorum. İnşallah bu beklentilerimiz en kısa sürede gerçekleşerek sektörün az da olsa bir nefes alması sağlanacaktır” ifadelerinde bulundu.

TOBB’ye Gönderilen Sektörün Talepleri:

Ø COVİD-19 pandemi sürecinde dönemsel olarak kapatılmış olan sektörlere (cafe/restaurant gibi) devlet desteği Ocak ayı itibarı ile başlamıştır. Ancak bu süreçte kapanan Özel Öğretim kurumları olan Özel Öğretim Kursları, muhtelif kurslar, Ana Okulları, Kreşler, Özel okullar bu desteğin dışında bırakıldı bu desteğin çok ivedi şekilde sektöre verilmesi en önemli beklentilerimizden biridir.

Ø Tüm bunlarla birlikte Milli Eğitim Bakanlığımızın doğrulamış olduğu gibi medyaya yansıyan haberlerde Ekonomik nedenlerle 300 bin öğrenci Özel Okullarımızdan kaydını sildirdi. Son 1 yılda 936 kolej kapanırken, çok sayıda okul devredildi. Yeni iflaslar ise maalesef kapıdadır.

Ø Devlet, yüzde 8 KDV uygulamasını salgında yüzde 1’e indirdi. Ancak 2021 için bu durum netlik kazanmadı. 2021 yılı Mayıs ayında bütün özel okullar yeni ücretlerini yasaya göre açıklamak zorunda ama kimse ne yapacağını bilmiyor. KDV konusu bir an evvel netlik kazanmalı.

Ø Velilerin ödeme yükünün azaltılması için öğrencilere teşvik verilmesi sektörümüzün yine önemli bir beklentisidir.

lezbiyen porno