DOLAR 32,9387 0.12%
EURO 35,8184 -0.17%
ALTIN 2.550,400,62
BITCOIN 2204259-0,89%
Elazığ
30°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

 
height="132" />  
ELAZIĞ İŞ DÜNYASININ BEKLENTİLERİ RAPORU CUMHURBAŞKANI’NA TAKDİM EDİLDİ

ELAZIĞ İŞ DÜNYASININ BEKLENTİLERİ RAPORU CUMHURBAŞKANI’NA TAKDİM EDİLDİ

ABONE OL
Oca 26, 2021 17:57
ELAZIĞ İŞ DÜNYASININ BEKLENTİLERİ RAPORU CUMHURBAŞKANI’NA TAKDİM EDİLDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen Elazığ merkezli 6,8 şiddetindeki deprem sonrası, depremzedeler için yapılan konutlar ve diğer açılışlar için Elazığ’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ Ticaret Borsası ve Elazığ Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı tarafından müşterek hazırlanan “ELAZIĞ İŞ DÜNYASI BEKLENTİLERİ RAPORU” takdim edildi…

Raporda il ekonomi ve sanayisinin ayağa kalkması hedeflendi…

Elazığ iş dünyası çatı örgütleri tarafında Cumhurbaşkanına takdim edilen raporda öncelikli olarak, ticaretin canlanması, işsizliğin önlenmesi ve kaynakların ekonomiye kazandırılması hedeflendi.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ Ticaret Borsası ve Elazığ Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Cumhurbaşkanına takdim edilen rapor:

Sayın Cumhurbaşkanımız;

Öncelikle zatıalinizi Gakgoşlar diyarı Elazığ’da ağırlamaktan Elazığ İş Dünyası ve Halkımız adına duyduğumuz büyük memnuniyeti ifade etmek isteriz. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Elazığ merkezli olarak 24 Ocak 2020 tarihli 6,8 şiddetinde meydana gelen büyük deprem felaketinin ardından devletimizin tüm kurum ve imkanları ile Elazığ için seferber olması ve yaraların sarılması için gösterilen yüksek feraset ve kararlı duruş neticesinde çok şükür tüm halkımız devletin şefkatini görmüştür.

Öncelikli olarak barınma sorununun çözümü noktasında çok kısa sürede alınan mesafe ve gayretler her türlü takdirin üzerindedir. Elazığ olarak müteşekkiriz.

Deprem felaketinin ardından yıkılan veya ağır hasar alan işyeri sayımız 5.400’dür. İlimizde işsizlik sorunun çözümü, ticaretin devamlılığı, üretim ve istihdam odaklı olarak ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olması hedefine katkı sağlamak için ilimizin tüm kaynaklarının ekonomiye kazandırılması ve sürdürülebilir kılınması adına Yerel Yönetim ve STK’larımızın destekleriyle çok değerli süreçler başlatmış bulunmaktayız.

Bu hedeflere ulaşmak için aşağıdaki yer alan öncelikli beklentilerimizi takdirlerinize saygılarımızla arz ediyoruz.

 

Ø Elazığ 2. OSB (TEKNOVA) Altyapı İhale Süreçlerinin Başlatılması İçin Ödenek Ayrılması.

Ø Elazığ Tarıma Dayalı OSB Altyapı İhale Süreçleri İçin Ödenek Ayrılması.

Ø Karakoçan-Palu-Kovancılar Karma OSB Altyapı İhale Sürecine Ödenek Ayrılması.

Ø Elazığ Jeotermale Dayalı Sera OSB Altyapı İhale Süreçleri İçin Ödenek Ayrılması.

Ø Yıkılan işyerleri için sektörel olarak, üzerinde Elazığ Belediyemizle birlikte çalıştığımız, İhtisas KSS’lerin yapımına uygun göreceğiniz Bakanlıklarca, uzun modelli finansman uygulamaları ile Gıdacılar, İnşaat Malzemecileri, Mobilyacılar, Mermer ve Ahşap İmalatçıları KSS’lerinin yapım süreçlerine başlanılması.

Ø KOSGEB ve TESKOMB Destek Kredilerinin geri ödemelerinde ödemesiz dönemin 2 yıla çıkarılması ile birlikte çeşitli gerekçelerle bu destekten istifade edemeyenler için de yeni bir program açılması.

Ø Deprem felaketi yaşamış olan Elazığ’da basit usulde ticaret yapan esnafımıza hali hazırda 3’er aylık dönemler halinde ödenen toplamda 3.000 (Üçbin) TL. desteğin 6 ay boyunca aylık olarak ödenmesi.

Ø Elazığ’da faaliyet gösteren zincir marketlerin, yerel esnafımızı kalkındırmak amacıyla haftada bir gün (Pazar) tatil edilmesi.

Ø Elazığ Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Bölgesi ve Biyogaz Tesisi Projesi’nin işlevselliği ile birlikte Bölgenin temel geçim kaynakları arasında önemli yeri olan hayvancılık sektörünün canlı akış noktalarından biri olan Elazığ Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazar ve Park Yeri’nin günümüz ihtiyaçları ve teknolojik altyapısına uygun şekilde hizmet verebilmesi için modernize edilmesi gerekmektedir. Söz konusu alanın, Canlı Hayvan Borsası’na dönüşümüne yönelik modernizasyon çalışmaları için yapılacak projelerin, Kalkınma Ajansı Güdümlü Projeleri ile desteklenmesi,

Ø Elazığ’da hayvancılık sektöründe yer alan firmalarımız hammaddeye ulaşmakta sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu nedenle TMO aracılığı ile yem fabrikalarına ve besicilere arpa, mısır vb. yem hammaddelerinin temininin sağlanmasını talep etmekteyiz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.