10. IPARD II İZLEME KOMİTESİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

10. IPARD II İZLEME KOMİTESİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliğinin Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (Instrument for Pre-Accession Assistance-Rural Development- IPARD) kapsamında gerçekleştirilen IPARD II Programı İzleme Komitesinin 10 uncu Resmi Toplantısı, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Fatih METİN’in başkanlığında online olarak gerçekleştirildi.

Toplantıda, IPARD II program uygulanması kapsamında;

Başvuru çağrıları, sözleşmeler ve ödemeler, IPARD II Program değişikliği, tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri ile tanıtım eylem planı, tarım-çevre tedbiri, LEADER ve kırsal ağ çalışmaları, teknik destek kapsamındaki faaliyetler ve teknik destek eylem planı, izleme raporları ve IPARD III hazırlıkları kapsamında yapılan çalışmalar ve faaliyetler ile ilgili olarak, Yönetim Otoritesi tarafından bilgilendirme yapıldı.

Ayrıca, Ulusal Yetkilendirme Görevlisi ve Denetim Otoritesi tarafından da sunumlar gerçekleştirildi.

Toplantıda, Tanıtım eylem planı ile Teknik destek eylem planı, İzleme Komitesi üyelerince onaylandı. IPARD II program değişikliği teklifi daha detaylı görüşüldükten sonra yazılı prosedürle İzleme Komitesi üyelerinin onayına sunulması kararı alındı.

Toplantıya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sn. Faruk KAYMAKÇI, Tarım Reformu Genel Müdürü Sn. Hasan ÖZLÜ, IPARD Yönetim Otoritesi Başkanı ve Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Sn. Dr. Osman YILDIZ, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkan V. Sn. Dr. Muhammed ADAK, Avrupa Komisyonu yetkilileri Sn. Liam BRESLİN ve Iwona LISZTWAN, AB Türkiye Delegasyonundan Mali İşbirliği Başkanı, Elçi Müsteşar Sn. Andre LYS, ile Leyla ALMA ve IPARD Yönetim Otoritesinin uzmanları, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Genel Koordinatörleri ve uzmanları, Hazine ve Maliye Bakanlığından Ulusal Yetkilendirme Görevlisi ve Denetim Otoritesi Yetkilileri, Resmi kurum/kuruluş ve ilgili Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri katıldı.

Avrupa Komisyonu ve Delegasyon temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen IPARD 10. İzleme Komitesi toplantısı iyi niyet ve temennilerle ve bir sonraki toplantının Haziran 2021 yılında yapılması kararı ile sona erdi.